Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
1-12-2020, 12:46 UTC
Projekty
 Autor:
Olympijské hry 2006

Čeští medailisté
Kateřina Neumannová
zlato, stříbro


Lukáš Bauer
stříbro


Lední hokej
bronz
Olympijské hry Turín 2006
Ve dnech 10. - 26.2.2006 probíhaly v italském městě Turín již XX. zimní olympijské hry, které se do Itálie vrátily po téměř 50 letech. České barvy zde obhajovala rekordní 83členná výprava.
Pro ubytování sportovců posloužily v Turíně tři olympijské vesnice - Turín, Sestriere, Bardonecchia. Celkem se her zúčastnilo na 2500 sportovců. Česká výprava měla zajištěno ubytování pro české reprezentanty, a to jak v olympijských vesnicích, tak mimo ně, například v Pragelatu.


Olympijské disciplíny a čeští sportovciOlympijští maskoti
Dva významné elementy, bez kterých se Olympiáda nemůže uskutečnit: sníh a led! A právě z těchto dvou prvků se zrodili oficiální maskoti XX. Zimní olympiády "Neve" a "Gliz". Tyto dvě postavičky vytvořil portugalský návrhář Pedro Albuquerque - vítěz mezinárodního konkurzu:
NEVE = SNÍH - inspirovaná sněhovou koulí, má ženské tvary, sympatická a elegantní, je zastoupená červenou barvou
GLIZ = LED - má mužský vzhled, hranatější podle kostky ledu, živý a hravý, v modré barvě
Jejich veselý úsměv vyzařuje radost, pozitivitu a optimismus. Jsou to kamarádi s chutí závodit a přátelit se, což jsou hodnoty, které by měly být v perfektní harmonii a tím spojit osoby pocházející z různých částí světa i s rozdílnými kulturami.


Dějiště Olympijských her
Olympijský seriál
Nikola Sudová, foto: ČTK Z posledních ZOH v Salt Lake City přivezla ČR jedinou zlatou medaili zásluhou akrobatického skokana na lyžích Aleše Valentu. I tentokrát odjíždí tříčlenná minivýprava akrobatických lyžařů s medailovými ambicemi. Jejich nejžhavějším želízkem však už není Valenta, nýbrž Nikola Sudová.
V olympijské kronice přichází řada na lední hokej. Ten je na každých ZOH spojen s velkým očekáváním české veřejnosti. V Turíně budou hokejisté útočit na jubilejní desátou olympijskou medaili v historii.
Kateřina Novotná, foto: ČTK V dnešní olympijské kronice se zaměříme na jednu z mladších sportovních disciplín a to rychlobruslení na krátké dráze, nebo-li tzv. short track. Kateřina Novotná je historicky jedinou reprezentantkou hájící české barvy, které se podařilo probojovat na olympijskou scénu.
Foto: www.snowboarding.cz Spolu s curlingem je nejmladším olympijským sportem snowboard. V Turíně bude psát teprve svou třetí olympijskou kapitolu. Vůbec poprvé se na hrách v tomto progresivním odvětví představí i čeští reprezentanti.
Pavel Churavý, foto: ČTK Dnes se zaměříme na severskou kombinaci. Právě vyslání naší pětice reprezentantů do Turína provázelo nejvíce otazníků. Nominační kritéria totiž splnili pouze Pavel Churavý s Ladislavem Ryglem, ale nakonec samotný MOV požádal o start českých zástupců v závodu družstev, pro který jsou dva borci pochopitelně málo.
Všechny související článkyOlympijská výstava na Pražském hradě
Výstava Olympijská mozaika se koná ve dnech 2.12. 2005 - 12.3. 2006 v Praze, v Lobkovickém paláci, Jiřská 3 (Pražský hrad). Výstava připravená Oddělením dějin tělesné výchovy a sportu se věnuje české a československé účasti na zimních olympijských hrách. Zároveň přihlíží k 80. výročí VIII. kongresu Mezinárodního olympijského výboru, který se konal v Praze. Na zasedání před zahájením kongresu se s aktivní činností rozloučil zakladatel novodobých olympijských her Pierre de Coubertin.


ZOH 2006 v číslech
16 dnů olympijských bojů
15 disciplin
7 míst: Torino, Bardonecchia, Cesana, Pinerolo, Pragelato, Sauze d´Oulx, Sestriere
3 olympijské vesnice: Torino, Bardonecchia, Sestriere
84 sad medailí
2500 sportovců
2500 trenérů a členů doprovodu
2300 reprezentantů MOV, národních olympijských výborů a mezinárodních sportovních federací
650 rozhodčích a komisařů
10 000 novinářů a spolupracovníků médií
6000 hostů z řad sponzorů
40 000 dobrovolníků
1 500 000 diváků v dějišti Her


Odkazy

Oficiální stránky Olympijských her v Turínu
www.torino2006.org

Oficiální stránky Českého olympijského výboru
www.olympic.cz

XX. Zimní olympijské hry
www.torino2006.cz

ZOH Turín 2006
www.sport.cz/zoh06/