Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
15-1-2021, 17:49 UTC
Virtuální prohlídka Prahy
 

Staroměstské náměstí a radnice s orlojem

Karlův most

Malostranské náměstí a chrám sv. Mikuláše

Pražský hrad


Staroměstské náměstí a radnice s orlojem

Na obrázek klikněte levým tlačítkem myši, tlačítko stále držte a myší pohybujte směrem, kterým se chcete rozhlédnout. Detaily obrázku si můžete přiblížit pomocí tlačítka "+" a zmenšit tlačítkem "-" ve spodní části obrázku. Stiskněte tlačítko a pak klikněte na místo, které chcete přiblížit nebo oddálit.


(C) virtual-zoom s.r.o., all rights reserved


Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí Nejvýznamnější náměstí historické Prahy. Vzniklo ve 12. století a bylo svědkem mnoha historických událostí. Vedle Staroměstské radnice a chrámu Matky Boží před Týnem (viz dále) je dominantou náměstí barokní kostelsv. Mikuláše (K. I. Dienzenhofer, 1732 - 1735), rokokový palác Kinských, kde je dnes umístěna grafická sbírka Národní galerie, Dům U kamenného zvonu - gotický městský palác ze 14. století, dnes koncertní a výstavní prostor Galerie hl. m. Prahy, pomník Mistra Jana Husa od Ladislava Šalouna (1915). V dlažbě náměstí je vyznačeno místo popravy 27 českých pánů (21. 6. 1621) a pražský poledník.


Staroměstská radnice s orlojem
Praha 1, Staroměstské nám. 1

Orloj Zřízena r. 1338 jako sídlo samosprávy Starého Města. Gotická nejstarší část komplexu s věží, arkýřovou kaplí a s bohatou znakovou výzdobou je z 2. poloviny 14. století. Na orloji (počátek 15. století) se každou celou hodinu mezi 9.00 - 21.00 hod. objevuje 12 apoštolů, v dolní části je umístěna kalendářní deska se znameními zvěrokruhu od Josefa Mánesa (1865). Východní novogotické křídlo radnice bylo zničeno 8. 5. 1945 na samém konci 2. světové války a již nebylo obnoveno.


Nabízíme Vám virtuální procházky po dalších městech:
Karlovy Vary

Karlovy Vary Karlovy Vary nejsou jen proslulými lázněmi, ale také městem, s nímž je již téměř dvě století neodmyslitelně spjata produkce světově známého bylinného likéru či oblíbené stáčené minerální vody.
Kroměříž

Kroměříž Kroměříž patří mezi klenoty České republiky. Koncem roku 1998 byly zdejší zahrady a zámek zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.