Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
18-1-2021, 20:55 UTC
České politické strany: US-DEU
 
US-DEU: Unie svobody - Demokratická unie

Logo US - DEU


O straně: Unie svobody byla založena v lednu 1998 některými poslanci za ODS, kteří se od strany odtrhli, když zpochybňovali financování strany. Obviňovali vedení, že není ochotno prošetřit a zodpovědět závažné otázky okolo sponzorských darů. Spor v listopadu 1997 vyústil v rozpad koaliční vlády. Několik členů vzniknuvší Unie svobody zastávalo ministerské posty v prozatímní vládě Josefa Tošovského do předčasných voleb v červnu 1998.

Ačkoli získala 19 křesel ve sněmovně, nedočkala se větší podpory voličů ODS, mnozí v nich spatřovali "zrádce". V září 1999 Unie svobody spolu se třemi dalšími pravicovými stranami (KDU-ČSL, DEU a ODA) podepsala smlouvu o úzké spolupráci před dalšími parlamentními volbami a v následujícím období. Od té doby bylo toto uskupení známo jako "Čtyřkoalice". Na konci ledna 2002 se Čtyřkoalice rozpadla po sporech okolo dluhů jejího nejmenšího člena, Občanské demokratické aliance. Poté Unie svobody podepsala novou smlouvu s KDU-ČSL o společném postupu v minulých volbách. Po volbách vstoupila do koaliční vlády s ČSSD a KDU-ČSL. Ve vládě má dva ministry, ale podle předvolebních průzkumů má velmi malou šanci, aby překročila 5% hranici a po volbách zůstala ve sněmovně.


Internetové stránky: www.unie.czSNK - Evropští demokraté

Logo SNK-Evropští demokraté O straně: Vznikla na začátku roku 2006 sloučením dvou liberálně-pravicových, silně "proevropských" stran. V roce 2004 - tehdy ještě jako koalice dvou stran - získala více než 10 % hlasů v prvních volbách do Evropského parlamentu po vstupu ČR do EU, ale zatím neměla podobný úspěch na domácí půdě. Ve straně je několik známých českých osobností, např. bývalý pražský primátor Jan Kasl (předseda strany), bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec a bývalá velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková. Podle předvolebních průzkumů je nepravděpodobné, že se strana dostane do sněmovny.


Internetové stránky: www.snked.cz


Zpět na úvodní stránku
Profily hlavních kandidujících stran
ČSSD
ODS
US-DEU
KDU-ČSL
KSČM Strana zelených
Profily mimoparlamentních stran Volební systém