Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
27-10-2020, 00:53 UTC
Olympijské discipliny a čeští sportovci
 

Běh na lyžích

Kateřina Neumannová (15. 2. 1973)
Dukla Liberec
První medaile ze zimních Olympijských her pro nás Kateřina Neumannová vybojovala již v roce 1998 v japonském Naganu (stříbro za klasiku a bronz za volnou techniku). Ze ZOH v Salt Lake City přinesla dvě stříbrné medaile. V roce 2004 byla vyhlášena nejlepším lyžařem České republiky. I tuto sezónu se jí daří velice dobře. Například na Mistrovství světa v německém Oberstdorfu skončila ve volné technice na prvním místě.

Lukáš Bauer (18. 8. 1977)
SKP Jablonex Jablonec nad Nisou
Lukáš Bauer je nejuniverzálnější lyžař z naší reprezentace. Na zimních Olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 skončil dvakrát na sedmém (volná disciplína, štafeta) a jednou na osmém (klasika) místě. Stal se mistrem České republiky v klasickém stylu v roce 2003 i v roce 2004, kdy si vybojoval také prvenství ve skiatlonu. V této sezóně zatím příliš štěstí neměl.
Martin Koukal (25. 9. 1978)
SKP Jablonex Jablonec nad Nisou
V letech 1998 - 2003 se stal Martin Koukal celkem pětkrát mistrem České republiky (dvakrát ve volné disciplíně, dvakrát ve sprintu a jednou v klasice). V roce 2003 se také stal mistrem světa ve volném běhu na 50 kilometrů. V letošní sezóně skončil na mistrovství světa v Oberstdorfu nejlépe na třetím místě (ve sprintu dvojic).


Helena Erbenová
Ivana Janečková
Eva Nývltová
Kamila Rajdlová
Dušan Kožíšek
Jiří Magál
Petr Michl
Milan Šperl


Klasika
Lyžaři se pohybují v předem upravené stopě a to střídavým během ( lyže jsou rovnoběžné a jdou střídavě dopředu) nebo jízdu soupaž ( lyže jedou kupředu současně).

Stíhací závod
Kombinace klasického a volného závodu. První část se jede v upravené stopě a druhá se převážně "bruslí".

Štafeta
Závodí čtyřčlenná družtva. První dva závodníci jedou klasicky. Třetí a čtvrtá část se jede volně.

Volný styl
Při volném stylu lyžař využívá různé způsoby odrazu. Styl, který je nejvíce používaný a prakticky se stal synonymem pro styl volný je "bruslení".

Sprint

Zpět na hlavní stránku