Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
25-11-2020, 00:27 UTC
České politické strany: ODS
 
ODS: Občanská demokratická strana

Logo ODS

Předvolební heslo: "Společné po modré. Plus pro každého."


Historie: Občanská demokratická strana (ODS) vznikla v únoru 1991 po rozpadu Občanského fóra, které bylo vůdčí silou Sametové revoluce. V dubnu téhož roku se konal ustavující sjezd, na kterém byl předsedou strany zvolen tehdejší ministr financí Václav Klaus, který zůstal v čele strany více než deset let. Po parlamentních volbách v roce 1992 se ODS stala nejsilnější stranou středopravé vládní koalice a Václav Klaus byl jmenován předsedou vlády. Po volbách v červnu 1996 stála ODS v čele nestabilní pravicové vlády se stejnými partnery, ale těsně menšinovým počtem hlasů ve sněmovně. V roce 1997 vypukl uvnitř ODS spor o financování strany, který nakonec vedl k rozpadu vládnoucí koalice. Někteří čelní představitelé ODS založili vlastní stranu, Unii svobody. Po volbách v červnu roku 1998 ODS, která skončila s druhým nejvyšším počtem hlasů, tolerovala menšinovou vládu ČSSD na základě tzv. opoziční smlouvy. Od voleb v roce 2002 je nejsilnější opoziční stranou.


Mirek Topolánek, předseda ODS Předseda strany: Mirek Topolánek (vystřídal současného prezidenta Václava Klause v roce 2002).


Výsledek ve volbách v roce 2002: 24,47 % hlasů. 58 křesel, o 5 méně než ve volbách v roce 1998


O straně: Dlouho dominovala osobnost Václava Klause. Klaus je jedním z nejcharismatičtějších politiků České republiky - stejnou měrou obdivovaný jako nenáviděný. Jako ekonom důsledně prosazuje princip laissez-faire. V mnoha ohledech jsou jeho názory blízké bývalé předsedkyni vlády Velké Británie Margaret Thatcherové, kterou Václav Klaus často uvádí jako svůj vzor. ODS nese velký díl zodpovědnosti za ekonomické reformy první poloviny 90. let a byla jedním z iniciátorů tzv. kupónové privatizace, ve které se většina obyvatelstva stala akcionáři bývalých státních podniků. Krátce před Klausovým zvolením prezidentem v roce 2003 ho vystřídal v čele strany Mirek Topolánek, který pokračuje v podobné politické linii. Strana zastává politiku minimálních státních zásahů a nízkých daní spolu s omezením státního byrokratického aparátu. Ve své letošní předvolební kampani ODS navrhuje zavedení rovné daně z příjmu ve výši 15 %. Čelní představitelé strany kritizují prohlubující se integraci Evropské unie a zásadně odmítají tzv. "evropskou ústavu". Tento "euroskepticismus" se také odráží v názorech na obranu, kde ODS upřednostňuje transatlantickou spolupráci.


Voliči: ODS silně podporují voliči z řad střední a bohatší vrstvy, velkou podporu nachází všeobecně ve velkých městech, jako je Praha a Brno, a mezi mladými lidmi.


Internetové stránky: www.ods.cz


Zpět na úvodní stránku
Profily hlavních kandidujících stran
ČSSD
ODS
KDU-ČSL
KSČM Strana zelených
US-DEU
SNK - Evropští demokraté

Volební systém