Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
1-12-2020, 11:50 UTC
České politické strany: KDU-ČSL
 
KDU-ČSL: Křesťanská demokratická unie - Československá strana lidová


Předvolební heslo: "Volte rozum."

Logo KDU-ČSL Historie: Historie Československé strany lidové (ČSL) sahá až do období založení Československa v roce 1918. Tato konzervativní, velkou měrou katolická strana přežila komunistický režim jako součást tzv. Národní fronty. Jako plně samostatná strana začala opět fungovat po sametové revoluci. V roce 1992 se ČSL přejmenovala na KDU-ČSL. Mezi červnem 1992 a lednem 1998 byla součástí vládní koalice pod vedením ODS Václava Klause, podílela se i na dočasné vládě od ledna do srpna 1998. Po volbách v roce 1998 odešla do opozice a jako opoziční seskupení vytvořila koalici s pravicovou Unií svobody - Demokratickou unií. Po minulých volbách do sněmovny v roce 2002 vstoupila do vládní koalice s ČSSD a Unií svobody. Letos kandiduje samostatně.


Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL Předseda strany: Miroslav Kalousek


Výsledek ve volbách v roce 2002: 14,27 % (spolu s Unií svobody). 21 křesel, o 1 více než ve volbách v roce 1998.


O straně: KDU-ČSL je tradicionalistická, konzervativní strana se silným římsko-katolickým zázemím. Sama sebe umisťuje napravo od středu politického spektra, ale v mnoha ohledech je blíže sociální demokracii než ostatním pravicovým stranám. V některých společenských otázkách, např. legalizaci homosexuálních svazků je konzervativní v souladu se svojí katolickou tradicí. V průzkumech bojuje KDU-ČSL s poklesem preferencí. Podle některých průzkumů by se nemusela dostat do parlamentu.


Voliči: stranu podporují zejména katolíci a konzervativní voliči v malých městech a na venkově. Výrazné oblibě se těší na Moravě.


Internetové stránky: www.kdu.cz


Zpět na úvodní stránku
Profily hlavních kandidujících stran
ČSSD
ODS
KDU-ČSL
KSČM Strana zelených
US-DEU
SNK - Evropští demokraté

Volební systém