Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
1-12-2020, 12:47 UTC
České politické strany: ČSSD
 
ČSSD: Česká strana sociálně demokratická


Předvolební heslo: "Jistoty a prosperita"


Logo ČSSD Historie: Sociálně demokratická strana (tehdy Českoslovanská sociálně demokratická strana dělnická) byla založena 7. dubna 1878. Je to nejstarší aktivní politická strana, jejíž kořeny sahají do doby Rakousko-Uherska. Hrála důležitou roli při zakládání samostatného Československa po 1. světové válce a v meziválečném období byla jednou z hlavních sil na československé politické scéně. V roce 1948 byla sloučena s Komunistickou stranou Československa, 19. 11. 1989 byla obnovena jako samostatná politická strana. Od té doby se stala významným hráčem na české politické scéně. Od 22. 8. 1998 je vládní stranou.


Předseda strany: Jiří Paroubek, který je od dubna 2005 předsedou vlády.


Jiří Paroubek, předseda ČSSD Výsledek ve volbách v roce 2002: 30,20 % hlasů. 70 křesel (z 200). ČSSD zvítězila nad Občanskou demokratickou stranou o 12 křesel, ale získala o 4 křesla méně než v předchozích volbách v roce 1998.


O straně: sociálně demokratická strana evropského stylu, která se identifikuje se stranami, jako jsou sociální demokraté v Německu nebo britská Labour Party. Prosazuje "sociálně orientovanou tržní ekonomiku", ale za jejího prvního působení ve vládě - do roku 2002 - došlo k urychlení privatizačního procesu, například největších českých bank. Za jejího druhého působení vstoupila ČR do Evropské unie 1. května 2004. Za poslední 4 roky se vystřídali čtyři předsedové strany a čtyři předsedové vlády. Současný volební lídr a předseda vlády Jiří Paroubek vytáhl stranu z hluboké krize a z propadu ve volebních preferencích, když před rokem nahradil Stanislava Grosse, který odešel z premiérské funkce kvůli spekulacím o jeho rodinných financích. Strana zůstává názorově rozštěpena. Křehká koalice s konzervativními křesťanskými demokraty a liberální Unií svobody vydržela celé volební období.


Voliči: tradičně přitahuje voliče z řad dělnické vrstvy v průmyslových oblastech. Mnoho voličů sociální demokracie jsou i zaměstnanci veřejné sféry a členové odborových organizací. Podle výzkumů veřejného mínění není voličská základna příliš stabilní.


Internetové stránky: www.cssd.cz


Zpět na úvodní stránku
Profily hlavních kandidujících stran
ČSSD
ODS
KDU-ČSL
KSČM Strana zelených
US-DEU
SNK - Evropští demokraté

Volební systém