Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
27-10-2020, 00:45 UTC
2006 - 2008
 
Česká republika v datech


Rok 2008

25.2. Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali Oscara za nejlepší filmovou píseň loňského roku.

22.2. Doživotní trest vězení uložil Krajský soud v Hradci Králové jednatřicetiletému Petru Zelenkovi za sérii vražd v havlíčkobrodské nemocnici.

15.2. Prezidentem České republiky byl zvolen Václav Klaus. Porazil tak svého protikandidáta, ekonoma Jana Švejnara. Pro Václava Klause hlasovalo 141 zákonodárců, proti 122.

24.1. Jednadvacetiletý český krasobruslař Tomáš Verner se stal v Záhřebu mistrem Evropy. Jeho zlatá je první v historii samostatné České republiky. Jan Antonín Baťa

23.1. Vláda schválila návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Třetina majetku zabaveného za minulého režimu by se měla vrátit církevním řádům, zbytek nahradí finanční částka ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let.

5.1. Policisté zadrželi v Norsku třiatřicetiletou Barboru Škrlovou, která se v kauze týraných dětí z Kuřimi vydávala za třináctiletou Aničku. Škrlová se v Norsku opět vydávala za dítě, tentokrát za třináctiletého chlapce Adama. Po převozu do ČR byla na Škrlovou uvalena vazba, v současné době se zkoumá její psychický stav a do jaké míry je zodpovědná za týrání dvou malých chlapců, případně jestli sama nebyla obětí zneužívání.

1.1. V Česku začala od 1. ledna platit reforma veřejných financí.

Rok 2007

Jan Antonín Baťa 1.12. Loupež století - František Procházka, zaměstnanec bezpečnostní agentury G4S, si z firmy odnesl přes půl miliardy korun. Jde o nejvyšší sumu, jakou se podařilo zlodějům v Česku ukrást.

16.11. Po šedesáti letech se podařilo očistit jméno jednoho z nejvýznamnějších československých podnikatelů meziválečného období - Jana Antonína Bati. V roce 1947 byl odsouzen k patnácti letům vězení za to, že se veřejně nepřihlásil k protinacistickému odboji.

14.11. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl o tom, že Česko porušilo právo 18 romských dětí z Ostravska na vzdělání a zákaz diskriminace tím, že byly zařazeny do zvláštních škol.

1.11. Byla zrušena vízová povinnosti pro občany ČR do Kanady.

9.10. V pražském Kongresovém centru proběhlo setkání s Nicholasem Wintonem, který před druhou světovou válkou zachránil 669 židovských dětí. Sir Nicholas Winton byl na základě podpisové akce, kterou zorganizovali čeští studenti, navržen na Nobelovu cenu míru.

7.10. Prodej obrazu Františka Kupky Výšky IV překonal český aukční rekord z letošního května částkou 22,1 milionu korun.

19.9. Česko na čas získalo zpět Knihu knih nebo také osmý div světa - Codex Gigas, neboli Ďáblovu bibli, kterou si na konci Třicetileté války odvezli z Prahy Švédové jako svou válečnou kořist. Karlův most

4.9. Praha se oficiálně zařadila mezi města usilující o pořádání letních olympijských her v roce 2016.

9.7. V Praze si tisíce lidí připomněli 650. výročí založení Karlova mostu.

4.6. Na návštěvu přicestoval americký prezident George Bush. Témata jeho jednání: protiraketová základna, víza a ekonomické česko-americké vztahy.

24.4. Stát definitivně převzal od církve katedrálu svatého Víta na Pražském hradě. O vlastnictví po vleklých sporech rozhodl Nejvyšší soud.

16.4. Zaměstnanci jedné z nejvíce prosperujících firem v ČR Škody Auto vstoupili do stávky za vyšší mzdy.

12.4. Pražská zoologická zahrada utrpěla velikou ztrátu. Dlouho očekávaný porod gorilí samice Kamby skončil tragicky a mládě se narodilo mrtvé.

11.4. Poprvé v novodobé historii České republiky musela šlechta vrátit majetek získaný při restituci. Do vlastnictví státu se tak vrátil renesanční zámek Opočno, který po čtyři roky spravovala hraběnka Kristina Colloredo - Mansfeldová. Jiří Čunek

2.3. Architektonickou soutěž o stavbu budovy Národní knihovny na pražské Letné vyhrál návrh Jana Kaplického, "chobotnice s velkým okem", který svým neobvyklým vzhledem rozdělil českou veřejnost na dva názorově odlišné tábory.

27.2. Zlatou medaily na svém posledním velkém závodě vybojovala lyžařka Kateřina Neumannová.

leden Začátek roku přinesl nebývalou korupční aféru, jejímž hlavním aktérem se stal nově zvolený místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. K obvinění z přijímání úplatku a ovlivňování svědků se v dubnu přidaly četné žaloby ze strany Romských organizací, za Čunkovu odpověď na otázku "zda se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové": "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák."

9.1. Jmenována nová vlády Česká republiky - koalice ODS (9 zástupců), KDU-ČSL (5 zástupců) a Strany zelených (4 zástupci).

1.1. Na všech 2.100 kilometrech dálnic a vybraných silnic v ČR je od nového roku vybíráno mýtné, nové pravidlo platí pouze pro kamiony nad 12 tun. Výběrové řízení na stavbu elektonických mýtných bran vyhrála rakouská firma Kapsch.

Rok 2006

26.12. Český vědecký tým geologů, biologů a geografů odcestoval na první českou polární stanici Johanna Gregora Mendla na Ostrově Jamese Rosse v Antarktidě.

11.12. Na Barrandově byl otevřen největší zvukotěsný filmový ateliér v Evropě o celkové ploše čtyř tisíc metrů čtverečních.

3.12. Policie zatkla jednoho z největších sériových vrahů v historii - Petra Zelenku, který v havlíčkobrodské nemocnici zavraždil 8 pacietů a devětkrát se o vraždu pokusil.

8.11. Mirek Topolánek je podruhé jmenován předsedou vlády.

16.10. Z rozhodnutí Ministerstva Vnitra byl rozpuštěn Komunistický svaz mládeže.

10.10. Policie zadržela Zdeňka Doležela, Ladislava Péťu a Mirslava Řehulku, na základě podezření, že se chtěli nezákonně obohatit z peněz EU.

3.10. Poslanecká sněmovna poprvé od roku 1989 vyslovuje nedůvěru menšinové vládě ODS.

30.9. Vítězkou soutěže Miss World se poprvé v historii stala češka - osmnáctiletá Taťána Kuchařová z Opočna.

23.9. Metropole České republiky poprvé ve velké míře čelila hrozbě teroristického útoku, na mimořádném zasedání vlády bylo na základě informací zpravodajských služeb rozhodnuto o posílení bezpečnostních opatření. Mimořádná situace trvala necelý měsíc.

5.9. Správa Pražského hradu předala církvi po dlouholetých soudních sporech katedrálu sv.Víta.

16.8. Po složitých jednáních je Mirek Topolánek jmenován předsedou menšinové vlády ODS.

14.8. Prahou prošel 'raketový průvod' organizovaný občanskou iniciativou NE základnám; Desítky lidí tak vyjádřili nesouhlas s umístěním americké protiraketové základny USA v Česku.

14.-27.8. V Praze proběhl kongres Mezinárodní astronomické unie, který rozhodl o vyřazení Pluta ze seznamu planet.

3.7. Premiér Jiří Paroubek podává demisi.

1.7. V platnost vstupuje nový silniční zákon, který zavádí přísnější systém trestních bodů a vysoké pokuty za porušení pravidel silničního provozu.

2.-3.6. Volby do poslanecké sněmovny a počátek ústavní krize; ve volbách zvítězila ODS pod vedením Mirka Topolánka, nemá ovšem dostatek hlasů proti opoziční ČSSD, nastává politický pat. Historicky poprvé se přes hranici 5% hlasů a tudíž i do Poslanecké sněmovny probojovala Strana Zelených.

29.5. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice zveřejnil před volbami zprávu, která obviňuje některé politiky z vazeb na zločinecké organizace.

20.5. Během valné hromady stomatologů došlo k osobnímu vyřizování účtů poslanců Davida Ratha a Miroslava Macka. Fotografie 'fackujících se' funkcionářů obletěly celý svět.

27.3. První výskyt ptačí chřipky na území ČR - nakažená labuť byla nalezena nedaleko Hluboké nad Vltavou a byla infikována nejnebezpečnějším kmenem viru H5N1, který je přenosný na člověka.

15.3. Poslanecká sněmovna přehlasovala 101 hlasy prezidentské veto a ČR se tak zařadila k zemím, v nichž homosexuální páry mohou uzavírat registrované partnerství.

24.2. Čeští sportovci přivezli ze zimní olympiády v Turíně 4 medaile; zlato vybojovala Kateřina Neumannová v běhu na 30 kilometrů volným stylem.

25.1. Neznámý pachatel zastřelil kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Policie pátrání koncem prosince pro neúspěšnost odložila.

1.3. Na první návštěvu po třinácti letech od sametové revoluce přiletěl do České republiky ruský prezident - Vladimír Putin.