Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
5-12-2020, 17:17 UTC
2002 - 2005
 
Česká republika v datech


Rok 2005

11.12. Mezi Prahou a Ostravou a mezi Prahou a Břeclaví začaly jezdit vlaky Pendolino; provoz nejrychlejších vlaků na území ČR doprovází celá řada technický potíží.

25.11. Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO byl zapsán mužský tanec verbuňk z Moravského Slovácka - je to vůbec poprvé, co se na tento seznam Česká republika dostala.

30.7. Česká policie zasáhla proti účastníkům technoparty Czechtek 2005, což vyvolalo celou řadu diskuzí o legálnosti technoparty i samotného zásahu policie.

10.6. Anketu Největší Čech, kterou uspořádala Česká televize, vyhrál nejvýznamnější český panovník Karel IV; nejvíce hlasů ovšem od diváků získal Jára Cimrman, fiktivní postava autorské dvojice Svěrák-Smoljak, jemuž nakonec byla přidělena cena útěchy.

17.5. Německý kancléř Gerhard Schröder se během návštěvy Prahy vyjádřil proti výrokům předsedy bavorské zemské vlády Edmunda Stoibera, který označil odsun Němců z Československa po 2. světové válce za největší etnickou čistku 20. století.

15.5. Český hokejový tým vyhrává Mistrovství světa vítězstvím nad Kanadou 3:0.

13.5. Česká republika má novou vládu - 101 hlasy je schválena vláda ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem.

25.4. Předsedové stran bývalé vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU) podepisují smlouvu o politické spolupráci a Stanislav Gross následně podává demisi; jeho nástupcem se stává Jiří Paroubek.

1.4. ODS podala návrh na vyslovení nedůvěry vládě Stanislava Grosse, který však nebyl Poslaneckou sněmovnou schválen.

17.3. Česká Národní knihovna získala na aukci v Paříži cenný fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky; jeho cena se vyšplhala na 300 000 eur.

10.3. Nejvyšší soud ČR zprostil viny Michala Zítka, který byl v roce 2000 za vydání českého překladu knihy Adolfa Hitlera 'Mein Kampf' obviněn z podpory a propagace hnutí potlačujících lidská práva.

Rok 2004

22.12. Po 140 letech byla zrušena základní vojenská služba, Armáda ČR se nyní skládá pouze z profesionálních vojáků.

prosinec Na sjezdu ODS je jako předseda strany zvolen Mirek Topolánek, prvním místopředsedou ODS se stává Petr Nečas.

srpen Na letních olympijských hrách v Athénách čeští sportovci vybojovali 1 zlatou (Roman Šebrle-desetiboj), 3 stříbrné (Lenka Šmídová-plachtění, Lenka Hyková-střelba, a David Kopřiva, Jakub Hanák, Tomáš Karas, David Jirka-čtyřveslice) a 4 bronzové medaile (Jaroslav Bába-atletika, Kateřina Kůrková-střelba, Libor Capalini-moderní pětiboj, Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek-dvojkanoe).

9.8. Na čtyři roky v Pankrácké věznici byl odsouzen bývalý komunistický prominent Karel Hoffmann za to, že při okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy roku 1968 nařídil vypnout rozhlasové vysílače; po 25 dnech byl ovšem kvůli zdravotnímu stavu z vězení propuštěn.

1.8. Prezident Václav Klaus jmenoval novou vládu Stanislava Grosse.

1.7. Vladimír Špidla rezignoval na funkci premiéra i předsedy sociální demokracie.

červenec Joanne Rowlingová, autorka knih o Harry Potterovi, vzbuzuje vlnu nevole kritikou používání klecových lůžek v ČR.

11.-12.6. První volby do Evropského parlamentu. Zvítězila v nich ODS (9 mandátů), před KSČM (6 mandátů). Vládní ČSSD získala pouze dva mandáty.

14.6. Česká vláda definitivně odsouhlasila největší zbrojní obchod posledních let, a to desetiletý pronájem 14 britsko-švédských stíhaček Jas-39 Gripen.

květen V nově postavené Sazka aréně proběhlo Mistrovstí světa v ledním hokeji, čeští hokejisté se probojovali bez ztráty bodu až do čtvrtfinále kde bohužel utrpěli porážku od Američanů 3:2.

1.5. Oficiální vstup České republiky do Evropské unie.

Rok 2003

prosinec Nezaměstnanost v ČR prolomila desetiprocentní hranici, práci hledalo přes půl milionu lidí.

1.11. Přestaly platit deseti a dvacetihalířové mince.

30.6. Na oběžnou dráhu byla z ruského kosmodromu Pleseck vypuštěna česká vědecká družice Mimosa.

13.-14.6. Referendum, při kterém bylo 77,33% hlasy (při 55,21% účasti) rozhodnuto o vstupu České republiky do Evropské unie.

28.2. Novým Českým prezidentem je zvolen Václav Klaus.

13.1. Vláda ČR včetně prezidenta Václava Havla souhlasí s podporou Spojených států ve válce proti iráckému režimu Saddáma Husajna, jako podmínku si ovšem stanovuje souhlas OSN; proti důrazně zůstávají komunisté, část ČSSD a KDU-ČSL, a i budoucí prezident Václav Klaus.

Rok 2002

21.-22.11. V Praze se koná summit NATO za účasti 49 premiérů a nejvyšších představitelů evropských zemí a USA, ke vstupu do aliance je pozváno 7 států včetně Slovenska.

7.-17.8. Nejničivější povodně v novodobých dějinách na řece Vltavě a následně na Labi. Celkové národohospodářské škody dosáhly 70 miliard korun, z toho na území Prahy 24 miliard korun. Při povodních přišlo o život 17 lidí.

14.-15.6. Parlamentní volby, jejich výsledkem je křehká koalice ČSSD s US a KDU-ČSL, předsedou vlády se stává Vladimír Špidla.