Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
26-11-2020, 13:14 UTC
70 LET RADIA PRAHA
 Radio Praha v uplynulých pěti letech

V roce 2001 jsme si připomínali 65. výročí zahájení krátkovlnného vysílání v Československu. Uplynulo pět let a slavíme kulaté 70. výročí. Historii československého a českého vysílání do zahraničí jsme obšírně popsali v textu "65 let Radia Praha." Následující řádky se proto věnují vývoji za posledních pět let, tj. v období 2001-2006.

Programově zůstalo Radio Praha zpravodajsky zaměřenou stanicí, informující zahraniční veřejnost o dění v České republice. Základním programovým útvarem ve všech 6 jazycích jsou půlhodinová vysílání, složená ze zpráv, aktuálního bloku, obsahujícího reportáže, rozhovory a příspěvky k nejdůležitějším událostem a tematicky zaměřené rubriky.

Hlavními médii pro síření programu jsou krátké vlny a internet. Radio Praha používá krátkovlnné vysílače o výkonu 100 kW v Litomyšli. Pro vylepšení příjmu v některých cílových oblastech (Německo, Rusko, Latinská Amerika, Severní Amerika) je využívána retranslace na krátkovlnných vysílačích v Rusku (Krasnodar, Novosibirsk), na ostrově Ascension v Guinejském zálivu a v kanadském Sackville. Radio Praha také pozorně sleduje vývoj digitálních technologií, zejména DRM. Systém DRM bohužel zatím nedosáhl takového rozšíření, aby bylo efektivní ho využívat.

Celý text si můžete přečíst zdeKarel Čapek (první zleva) a František Křižík (sedící) v době vysílání mírového poselství


Z rozhlasového archivu

Uplynulo 70. let od začátku vysílání zahraničí

Ve čtvrtek 31. srpna v 10 hodin uplynulo 70 let od chvíle, kdy Československý rozhlas zahájil pravidelné vysílání na krátkých vlnách. Toto datum si připomínáme jako vznik vysílání do zahraničí. Při této příležitosti pozdravil posluchače Radia Praha jeho ředitel Miroslav Krupička.
Jak muži dělali propagandu a ženy zábavu

Eva Manethová před 30 lety nastoupila do portugalské sekce Radia Praha, která se spolu se španělskou věnovala vysílání zejména do Latinské Ameriky. A ta - jako cílový region - měla podle Evy Manethové svá specifika.
Sídlo prvního vysílače Radia Praha je dnes kulturní památkou

Předseda mezinárodní Komise pro koordinaci krátkých vln Oldřich Číp se v Radiu Praha dlouhá léta zabýval nejenom technickými záležitostmi, ale věnoval se také historii vysílání. A tak je dobře informován o parametrech našeho prvního vysílače i o hodnotě historické budovy v Poděbradech, z níž se před 70 lety začal šířit signál Radia Praha.
Komunistické rušičky škodily i Radiu Praha

Oldřich Číp se dlouhá léta stará o naše vysílací frekvence. V rozhovoru s ním jsme narazili i na téma rušiček, kterými komunistická moc chtěla kazit signál Svobodné Evropy, ale nakonec jimi poškozovala i vysílání Radia Praha.

Všechny články si můžete přečíst zdeSetkání posluchačů Radia Praha

U příležitosti 70. výročí Radio Praha uspořádalo 22. června setkání posluchačů v Praze. Jeho součástí byla návštěva budovy historického vysílače v Poděbradech, odkud se v srpnu 1936 začalo vysílat. K výročí byly také vydány diplomy a příležitostné razítko.

FOTOGALERIE

Tisková konference k 70. výročí vzniku vysílání do zahraničí 20.6.2006 v Českém rozhlase

Setkání poluchačů Radia Praha 22. 6. 2006

Společenské setkání Radia Praha 22.6.2006Více fotografií si můžete prohlédnout zde