Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
18-1-2021, 02:13 UTC
Projekty
 Autor:

Hudební festivaly jsou v Česku již po desetiletí nezastupitelnou oblastí kultury. Některé z nich mají dlouholetou tradici, jiné na svou historii teprve čekají. Rádi bychom vám přiblížili většinu z nich, napříč hudebními styly, ale i místy jejich konání. U každého festivalu najdete jen ty nejzákladnější informace a odkaz na webové stránky, na nichž naleznete více informací o každém z nich.
Které festivaly navštěvujete vy? Zaujal vás některý z festivalů pořádáných v Česku? Chtěli byste se o tomto tématu dozvědět více nebo nám poslat svůj příspěvek? Neváhejte a udělejte to! Naše adresa je cr@radio.cz.Vážná hudba
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro
Nejstarší hudební festival pořádaný v Česku. První ročník se konal v roce 1946, tedy v roce, kdy Česká filharmonie slavila padesát let od svého založení. Festival je tradičně zahajován cyklem symfonických básní Bedřicha Smetany "Má vlast" v den výročí skladatelova úmrtí - 12. května. Tradičním místem konání je Praha.
www.festival.cz
Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl
Druhý nejstarší hudební festival pořádaný v Česku, jeho první ročník se konal v roce 1949. Je největším "open air" festivalem vážné hudby na území České republiky. Tradičním místem konání je Litomyšl - festival nese jméno nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany.
www.smetanovalitomysl.cz
Mezinárodní hudební festival Struny podzimu
Festival byl založen v roce 1996. Původně vznikl jako konzertní cyklus Správy pražského hradu, záhy ale získal renomé a stal se z něj samostatný projekt. Po osmi letech existence se přesunul z Pražského hradu do Národního divadla a významných pražských koncertních sálů. Zastoupení na něm má jak hudba klasická, tak jazz, world music i tzv. crossover (křížení mezi žánry).
www.strunypodzimu.cz
Mezinárodní hudbení festival Český Krumlov
Festival, na němž je zastoupena hudba napříč staletími, a to od gotiky až po 21. století, ale také žánry, klasickou hudbou počínaje, přes jazz či folk, lidovovou hudbou z mnoha zemí konče. Jak již sám název napovídá, tradičním místem konání je českokrumlovský zámek. Byl založen v roce 1991.
www.festivalkrumlov.cz
Festival EuroArt Praha
Festival komorní hudby, probíhá po celý rok. Tradičním místem konání je Sál Bohuslava Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé straně v Praze. Na festivalu jsou prezentována komorní díla českých hudebních skladatelů. Byl založen v roce 2000.
www.euroart.cz
Rocková a populární hudba
Trutnov open air music festival
Trutnovský festival se poprvé konal v roce 1987, tehdy ovšem jako undergroundová akce na chalupě Martina Věcheta, rozehnaná komunistickou policií. Martin Věchet je dodnes hlavním organizátorem festivalu, který každoročně probíhá v areálu letního kina "Na Bojišti". Festivalu se přezdívá "východočeský Woodstock".
www.festivaltrutnov.cz
SázavaFest
Festival vznikl v roce 2001, z původně jednodenní akce se záhy stal renomovaný evropský multikulturní festival. Od roku 2005 se rozrostl na několik na sebe v průběhu roku navazujících akcí, kterými jsou Jarní SázavaFest, Bitvy o SázavaFest, letní SázavaFest, Klubobraní (Podzimní SázavaFest).
www.sazavafest.cz
České hrady
První ročník festivalu se uskutečnil v roce 2005. Festival putuje po čtyřech českých hradech, těmi jsou Kunětická hora, Švihov, Točník a Bezděz. Jednotlivé scény jsou umístěny přímo v areálech každého z hradů. Jedním z cílů festivalu je zvýšení turistického ruchu a zviditelnění historických památek, na které je pro účastníky volný přístup.
www.ceskehrady.cz
Rock for people
Festival vznikl v roce 1994. Z původně regionální akce se rozrostl v jeden z největších festivalů svého druhu v celé střední Evropě. Prvních dvanáct ročníků se konalo v Českém Brodě, poté se festival přestěhoval do Festival Parku v Hradci Králové, a to z důvodu větší kapacity areálu.
www.rockforpeople.cz
Wake Up Fest Znojmo
Festival zaměřený především na rockovou hudbu, na němž jsou ovšem zastoupeny i jiné styly, jako například punk, ska i alternativní hudba. První ročník festivalu proběhl v roce 2007 v areálu Louckého kláštera ve Znojmě. Většina koncertů se odehrává pod širým nebem, jedna scéna je ale umístěna přímo v klášteře.
www.wakeup.cz

World music a alternativní hudba

Colours of Ostrava
První ročník tohoto world music festivalu se uskutečnil v roce 2003, od svého počátku se festival koná v Ostravě, a to na nejrůznějších místech, včetně nočních klubů. Převážná část festivalu je ale tzv. "open air". Má také svou zimní variantu - Zimní Colours of Ostrava.
www.colours.cz

Respect Festival
Festival vznikl v roce 1998, jeho první ročník se konal v Praze, ostatní se již rozšíříli i do několika dalších měst. Na festival navazuje celoroční přehlídka etnické hudby a world music Respect Plus, odehrávající se v pražském Paláci Akropolis.
www.respectmusic.cz

United Islands Of Prague
První ročník tohoto multižánrového festivalu se konal v roce 2004. Odehrává se, jak již sám název napovídá, na několika pražských ostrovech, a to na Střeleckém, Slovanském a Dětském.
www.unitedislands.cz
Neziskové festivaly - různé žánry a styly

Mezi ploty
První ročník festivalu se uskutečnil v roce 1992. Cílem festivalu je bourání bariér mezi lidmi, detabuizace psychiatrie a psychiatrických pacientů. Koná se každoročně v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice v Praze, kde vznikl, také v areálu Psychiatrické léčebny Brno - Černonice a Psychiatrické léčebny Dobřany u Plzně.
www.meziploty.cz

Barevný podzim
Festival vznikl v roce 2003 v Praze. Jeho hlavním cílem je možnost setkávání se lidí handicapovaných a lidí bez handicapů. Festivalu se účastní klienti ústavů sociální péče, a to jako hosté i jako účinkující.
www.barevnypodzim.cz

Jarní výběr
Festival vznikl v roce 2006 v Praze jako charitativní akce, jejímž cílem je vybrání finančních prostředků ve prospěch neziskových organizací. V roce 2006 jí byla nadace Prolomené ticho, v roce 2007 Dětské krizové centrum v Praze.
www.jarnivyber.cz
Ska, punk, elektronická hudba

Mighty Sounds
První ročník festivalu se konal v roce 2005. Každoročně je pořádán v Olší u Tábora. Největší zastoupení na festivalu, jak již napovídá jeho podtitul, tedy Summer Ska Punk Explosion, má punková hudba a ska. Ale zastoupeny jsou zde i jiné styly.
www.mightysounds.cz

Povaleč
Festival vznikl v roce 2006. Koná se v zámeckém areálu a sadu ve Valči na Karlovarsku. Zastoupení na tomto festivalu mají neruznější hudební styly, jako například ska, punk, bluesrap, reggae, ragga, jungle a mnoho dalších.
http://povalec.cz

Cosmic Trip
Festival vznikl v roce 1997. Od roku 2007 se koná v nové lokalitě, v Roudnici nad Labem. Na tomto festivalu elektronické hudby každoročně vystupuje řada techno DJs, velké zastoupení zde mají především styly breakbeat a drum´n´bass.
www.cosmictrip.cz

Fotogalerie hudebních festivalů:
Maté také fotografie z českých hudebních festivalů, o které byste se chtěli podělit? Pokud ano, posílejte nám je na adresu cr@radio.cz a my je zveřejníme na této stránce.

Související články:

 23.5.2020 Zprávy
 18.5.2020 Zprávy
 13.5.2020 Kultura
 6.4.2020 Události
 23.3.2020 Zprávy
 14.9.2019 Zprávy
 3.8.2019 Zprávy
 22.7.2019 Foto týdne
Všechny související články