Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
18-1-2021, 23:51 UTC
Projekty

Mechanická tužka Verzatilka

 Autor:
Verzatilka čili "mechanická padací tužka" vznikla v roce 1950 v českobudějovické továrně Koh-i-noor Hardtmuth, Na počátku slavné továrny na tužky stál Joseph Hardtmuth. Patřil k části bavorského rodu Hardtmuthů, která v 18. století přesídlila do Rakous. Roku 1790 založil firmu na výrobu kameniny ve Vídni a roku 1802 si patentoval vynález výroby grafitové tuhy z grafitu a jílu. Roku 1808 postavil novou továrnu na výrobu tužek a kameniny ve Vídni, továrna roku 1848 přesídlila do Českých Budějovic, výroba kameniny byla ukončena a vyráběly se výhradně tužky.
Ve zdokonalování výroby pokračoval i Franz Hardtmuth. Uvedl na trh žlutě zbarvenou tužkou s velkým rozsahem tvrdosti grafitového jádra a s vysokou kvalitou. Nazval ji KOH-I-NOOR podle velikého indického žlutého diamantu KOCH-I-NUR, "Hora světla". Tato tužka získala zlatou medaili na světové výstavě v Paříži a dodnes je nejznámějším výrobkem firmy. Franz také přišel s devatenácti gradacemi. Označil je písmeny B jako black (1-8), H jako hard(1-10) a F jako firm, případně HB jako střed. Toto jeho značení se dodnes užívá po celém světě.
V roce 1910 se výroba vyšplhala na vrchol. Z hlediska produkce to byla největší a nejmodernější tužkárna. Budějovická továrna zaměstnávala přes osmnáct set zaměstnanců a produkovala kolem dvou set miliónů tužek ročně. Měla pět pobočných závodů a dvaatřicet prodejních filiálek po světě. Za obou světových válek se však firmě nedařilo, a v roce 1945 byla znárodněna. Ovšm výroba se znovu rozjela a export se obnovil ve velkém, což se později ukázalo být důležité z hlediska dalších sporů o značku v zemích, kam Koh-i-noor i nadále vyvážel, později většinou soudy s původními majiteli vyhrál - a naopak. Dnes je značka Koh-i-noor česká po celém světě, jen s výjimkou USA, kde je značkou firmy Chartpack.

Související články:
  Události Události
  Zprávy Zprávy
  Historické obzory Historické obzory
  Ekonomika Ekonomika
  Zprávy Zprávy
Všechny související články