Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
17-1-2021, 00:32 UTC
Projekty
 Autor:
Zpěváci obvykle září v muzikálech
Autor: Roman Casado
O českých zpěvácích snad ani nelze hovořit, aniž bychom se alespoñ krátce zmínili o Karlu Gottovi. Zpěvák, pro nějž se vžilo označení Božský Kája, se stal neskutečným fenoménem. Je držitelem neuvěřitelných třiatřiceti Zlatých slavíků pro nejpopulárnějšího tuzemského zpěváka a majitelem diamantové a řady multiplatinových desek za prodej svých alb. Přestože jeho nedostižnou sbírku různých ocenění a obrovské kvantum natočené hudby sotva kdy nějaký jiný český zpěvák překoná, na české scéně se pohybuje celá řada dalších výjimečných interpretů, kteří stojí za připomenutí. Mnoho z nich se proslavilo jak koncertováním, tak účinkováním v muzikálech, které jsou v České republice velmi populární.
Alice, Sexy Dancers, J.A.R. a Illustratosphere. To všechno jsou názvy hudebních uskupení úzce spjatých s jedním z nejúspěšnějších českých zpěváků posledních let, Danem Bártou. Karlovarský rodák, který dokáže s lehkostí sobě vlastní zazpívat od rockové muziky, přes tančení hudbu, až po jazz, sice na třiatřicet Zlatých slavíků Karla Gotta zdaleka nemá, zato je pětinásobným držitelem ceny pro nejlepšího zpěváka, kterou uděluje česká Akademie populární hudby. Naposledy získal toto ocenění v roce 2004. Bárta, který v roce 2008 vydal s Illustratospherou svou zatím poslední desku nazvanou Animage, se také proslavil v devadesátých letech nejprve jako Ježíš, a posléze jako Jidáš, ve velmi zdařilé české adaptaci amerického muzikálu Jesus Christ Superstar, která se dočkala téměř třinácti set repríz, a již shlédlo na 850 tisíc diváků. Poté se stal ještě na čas Che Guevarou v muzikálu Evita, načež muzikálový svět definitivně opustil a začal se věnovat své sólové dráze. Zpěvák, který je mimochodem vášnivým fotografem vážek, není jen interpretem, ale píše si také texty. Spolupracoval navíc i na dalších projektech, natočil například hudbu k filmům Snowborďáci, Rafťáci či Horem pádem, a jako host si zazpíval i na albech kapel Monkey Business a Gulo čar. I když Bárta nejčastěji zpívá anglicky, jedna z jeho nejznámějších písní, kterou natočil s kapelou Sexy Dancers, je v češtině, přesto má alespoň anglický název. Jmenuje se Slim Jim a je z roku 1998.
Dan Bárta Dan Bárta Dan Bárta Dan Bárta


V české verzi muzikálu Jesus Christ Superstar exceloval kromě Bárty i zpěvák Kamil Střihavka, který se s trnovou korunou na hlavě nechával v devadesátých letech po čtyři roky ukřižovat v pražském divadle Spirála. Na rozdíl od Bárty, jenž dal po derniéře tohoto představení přednost koncertování, se Střihavka muzikálům věnuje dodnes. V jednom z nejnovějších českých muzikálů nazvaném Němcová ztvárnil Josefa Němce, manžela autorky jedné z nejznámějších českých knih Babička. Rodák z Oseku, který v současnosti vystupuje se skupinou Leaders, začal v roce 1986 zpívat s heavymetalovou formací Motorband, s níž vydal v roce 1990 desku Made In Germany, která byla natočena, jak asi správně tušíte, v Německu. Vysoké polohy kvílivého metalového zpěvu však uškodily jeho hlasu. Kvůli onemocnění, které postihlo jeho hlasivky, mu dokonce hrozilo, že bude muset přestat zpívat navždy. Toto nebezpečí se mu podařilo důslednou léčbou zažehnat a v roce 1992 se ke zpěvu vrátil v poprockové formaci B.S.P., což byla zkratka tvořená z počátečních písmen příjmení tří muzikantů: kromě Střihavky šlo o klávesistu Otu Balage a kytaristu Michala Pavlíčka, s nimiž natočil v roce 1994 jeden ze svých největších hitů nazvaný Země vzdálená.
Kamil Střihavka Kamil Střihavka Kamil Střihavka


Muzikály se těší v České republice nebývalé oblibě a jednu dobu se s nimi doslova roztrhl pytel. Nabídka představení byla opravdu široká, přičemž dala spoustě interpretů příležitost k nastartování kariéry. To byl i případ zpěváka Petra Koláře. Budějovický rodák přišel roku 1993 do Prahy, kde se postupně stal mimo jiné Hamletem ve stejnojmenném muzikálu, Athosem ve Třech mušketýrech, králem Artušem v Excaliburu, nebo Giordanem Brunem v představení nazvaném Galileo. Díky úspěchům, kterých dosáhl na divadelních prknech, se Kolář posléze prosadil i mimo muzikálový svět. Zpěvák, jenž si libuje v rybaření, kulečníku a bowlingu, začal v roce 1995 zpívat se skupinou Precedens a roku 2002 se stal také frontmanem jedné z nejstarších českých metalových kapel Arakain, se kterou vydal dvě alba: Metalmorfoza a Warning. Dlouhovlasý zpěvák, jehož hudebním vzorem je britská metalová legenda Iron Maiden, nicméně dokáže svým hlasem také jemně rozechvět nejedno ženské srdce. Jedním z jeho největších hitů je zamilovaná pomalá píseñ nazvaná Ještě, že tě lásko mám. Ohromný úspěch zaznamenala i titulní píseñ televizního seriálu Pojišťovna štěstí Den kdy se vrátí láska, kterou nazpíval v duetu s Leonou Machálkovou. V roce 2005 opustil Kolář jak Precedens tak Arakain a od té doby se věnuje pouze své sólové kariéře. V témže roce vydal album s trochu strohým názvem Album a v roce 2007 natočil svou poslední desku Bez křídel. My jsme však vybrali skladbu z Kolářova dřívějšího, rockovějšího období, kterou natočil ještě s kapelou Precedens. Jmenuje se Berlínská zeď a je z alba Držhudbu! Vydaného v roce 2003.
Petr Kolář Petr Kolář Petr Kolář


S muzikály má velké zkušenosti také Daniel Landa, a to nejen jako zpěvák, ale i jako skladatel. Autor muzikálů Krysař a Tajemství je jednou z nejkontroverznějších postav české hudební scény. V roce 1987 začal zpívat ve skupině Orlík, jejíž texty, řečeno úředním jazykem, podněcovaly k potlačování práv a svobod občanů jiných národností. Vlajkovou písní kapely byla xenofobní skladba Bílá liga. V roce 1990 ji kapela z obav před nařčením z rasismu natočila na albu Miloš Frýba for president raději pozpátku, tedy jako Álíb Agil, rok poté už však Landa na druhé desce Orlík – Demise! bez skrupulí zpíval naplno o tom, že ho „zaslepila bílá síla a černou duši mu vybělila“. Kapela se ještě téhož roku rozpadla, vyholený zpěvák však zpívat nepřestal. Právě naopak, své první sólové album nazvané Valčík vydal v roce 1993 a pak jich natočil ještě celou řadu, například Chcíply dobrý víly, Smrtihlav, 9mm argumentů či Neofolk. Za své nahrávky obdržel tento zpěvák, skladatel a textař několik zlatých i platinových desek. Přestože mu kvůli jeho skinheadské minulosti a vyhraněným názorům spousta lidí dodnes nemůže přijít na jméno, Landa má na druhé straně i mnoho příznivců a je dlouhodobě jedním z nejpopulárnějších českých zpěváků vůbec. Při slovním spojení zpěvák Daniel Landa se možná leckterý pěvecký odborník ušklíbne, neboť zrovna on nijak zvlášť dobrý zpěvák není. Často své texty spíše pouze deklamuje, je však velmi talentovaným skladatelem s neobyčejným citem pro komponování silných melodií. V roce 2007 se stala nejhranější písní v českých rádiích skladba s názvem Touha, což byla titulní píseñ filmu Kvaska, který natočila jeho žena Mirjam Landa. Touha je také název nového muzikálu, pod kterým jsou manželé Landovi podepsáni jako autoři, a který měl premiéru v září roku 2008.
Daniel Landa Daniel Landa Daniel Landa


Dalším veleúspěšným muzikálovým autorem je skladatel a zpěvák Janek Ledecký. Na kontě má zatím dva: Galileo a Hamlet, jehož anglická verze se hrála i ve Spojených Státech a Jižní Koreji. Janek Ledecký získal značnou popularitu už na přelomu osmdesátých a devadesátých let jako frontman skupiny Žentour, ve které jeden čas bubnoval i David Koller, o kterém ještě bude řeč. V roce 1992 se Ledecký vydal na sólovou dráhu, přičemž nepřestával českou scénu zásobovat obrovskými hity jako například Na ptáky jsme krátký, Právě teď či Sliby se maj’ plnit o Vánocích. Před touto poslední písní se o vánočních svátcích v České republice nikde neschováte, neboť ji hrají prakticky všude. Tento zpěvák a kytarista se pohybuje v hudební branži víc jak dvacet let, přesto má stále vizáž veselého hocha zpívajícího celkem bezstarostné písně. V roce 2005 ovšem Ledecký vydal desku Ikaros, ve které připomíná, že už je přece jen trochu v letech a komentuje na ní krizi středního věku. V narážce na svůj někdejší hit Promilujem celou noc zpívá „Zvadnul jsem ve tři / A ty ses ptala / Jestli to vo celý noci / Zpíval jsem já“. Na to, aby promiloval celou noc, se zpěvák každopádně cítil ještě v roce 1990, kdy zmíněnou píseň s kapelou Žentour vydal.
Janek Ledecký Janek Ledecký Janek Ledecký


Zpěváků je všude dostatek, zpívajících kytaristů i baskytaristů celkem také, ale zpívající bubeník, to je spíše rarita. Jedním z nejznámějších českých pějících bubeníků je David Koller. Skladatel, zpěvák a bubeník, který hraje občas i na kytaru, se nejvíc proslavil v kapele Lucie, která vznikla v druhé polovině osmdesátých let, a která svou činnost ukončila v roce 2004. Během své kariéry prošel Koller řadou známých českých skupin. Mezi lety 1980 a 82 bubnoval v kapele Jasná páka. Poté, co komunistický režim této kapele zakázal vystupovat, usedl za bicí ve skupině Žentour, která, jak bylo řečeno, nastartovala kariéru zpěváka Janka Ledeckého. V druhé polovině devadesátých let založil skupinu Pusa, která pro změnu objevila pro českou hudební scénu zpěvačku Lenku Dusilovou. Hrdelní hlas s příznačnou protahovanou dikcí tohoto pražského rockera se stal charakteristickým znakem posléze pro další jeho formaci Kollerband. Svou první sólovou desku s velkým hitem Chci zas v tobě spát, vydal Koller už v roce 1993. S druhou deskou si dal pěkně načas, vyšla třináct let po té první a jmenuje se Nic není nastálo. Tak se jmenuje i nejznámější píseñ z tohoto alba.
David Koller David Koller


Související články
 7.11.2017 Zprávy
 7.10.2017 Zprávy
 10.4.2016 Zprávy
 11.12.2015 Zprávy
 4.12.2015 Zprávy
 14.8.2014 Zprávy
 27.5.2014 Zprávy
 15.5.2014 Zprávy
 13.7.2013 První den hudebního festivalu Hrady CZ zakončil Mig 21
 22.6.2013 Zprávy
 22.6.2013 Zprávy
Všechny související články