Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
27-2-2021, 18:32 UTC
Projekty
 Autor:
Kapely, které nejvíc táhnou
Autor: Roman Casado
Na svých turné po České republice dokáží spolehlivě vyprodávat sportovní haly, jejich písně úspěšně dobývají vrcholky hitparád a nemají problém s prodejností svých desek. Směle je můžeme označit za nejpopulárnější současné české hudební skupiny, které se navíc drží na špici tuzemské poprockové scény už dlouhá léta.
Černí andělé, Šrouby do hlavy, Zkamenělý dítě jsou názvy nesčetných hitů, kterými zásobovala v minulosti českou hudební scénu jedna z nejpopulárnějších domácích kapel, která byla tvořena čtyřmi muži a vystupovala pod dívčím jménem Lucie.
Poté, co se však tato formace v roce 2004 rozpadla, převzal pomyslné žezlo pro nejoblíbenější domácí skupinu definitivně Kabát. Tato teplická kapela prorazila díky svému zemitému rocku s prvky metalu a údernými refrény již v roce 1991 se svým debutovým albem Má ji motorovou. Následující rok pak ovládla hitparády jejich píseñ nazvaná Žízeň. Také další skladby jako například Zase jsem na mol, Piju já, piju rád nebo Opilci v dějinách dokazují, že alkohol byl hlavně zpočátku jedním z nejoblíbenějších témat této skupiny, která si při psaní textů nebrala servítky a pro vulgarismy nechodila daleko. Od té doby se Kabát poněkud umírnil, ubral na peprnosti svého vyjadřování a časem ho pak vzala na milost i hudební kritika, která zprvu partu vlasatých hudebníků vedených Josefem Vojtkem nebrala příliš vážně. Nemohla však déle opomíjet fakt, že Kabát dokázal okouzlit fanoušky prakticky všech věkových kategorií, trhá rekordy v prodejnosti desek a jako jedna z mála českých kapel dokáže na svých turné vyprodat stadiony. Málo platný, Kabát se přesně trefil do vkusu české hudební veřejnosti, a moc dobře ví, co je pro ni dobrý a co špatný, pokud bychom parafrázovali jeden z hitů této skupiny Bruce Willis z desky MegaHu z roku 1999.
Lucie Kabát Lucie - 80.léta Lucie - 90.léta Kabát Kabát


Chinaski je hrdina románů Charlese Bukowského a zároveñ jedna z nejpopulárnějších českých kapel, která si jméno protagonisty knih tohoto amerického spisovatele vzala za své. Skupina, která vznikla už v roce 1987 v Jičíně pod názvem Starý hadry, se dostala do širšího povědomí v roce 1995 díky svému prvnímu albu nazvanému jednoduše: Chinaski. Když dva roky nato zpěvák Michal Malátný (vlastním jménem Novotný) zpíval v písni Dlouhej kouř o tom, že si dá „ruce do kapes a neštěkne po něm ani pes“, neměl tak docela pravdu. Ukázalo se, že složil jeden z největších tuzemských hitů devadesátých let. Od té doby skupina Chinaski chrlí jednu úspěšnou skladbu za druhou a pravidelně bere útokem čela tuzemských hitparád, jmenujme za všechny například písně 1. signální, Klára, Drobná paralela, 1970 nebo Vedoucí. Žádná z nich však nedosáhla proslulosti skladby Dlouhej kouř ze stejnojmenného alba z roku 1997.


Stejně jako Chinaski i Divokej Bill začínal hrát po hospodách a klubech a od veřejných vystoupení ho neodradilo ani to, že zpočátku někdy koncertoval před skoro prázdným sálem. Vytrvalost této osmičlenné skupiny z Úval u Prahy, která používá krom rockových nástrojů také housle, bandžo a akordeon, slavila nakonec úspěch a před necelými deseti lety se jí podařilo prodrat na samý vrchol české populární hudby se svým prvním albem Propustka do pekel, které obsahovalo i veleúspěšný hit Plakala. Od dob, kdy milá Divokýho Billa plakala, se on sám může smát z plna hrdla, neboť mnohé jeho písně doslova zlidověly. Kombinace country a folku s keltskou a rockovou hudbou zakomponované do jednoduchých, ale silných melodií zafungovala skvěle a z Billa se stala hvězda první velikosti. Frontman kapely Vašek Bláha si však zakládá na tom, že ho sláva nijak nepoznamenala, a že zůstává stejný jako dřív. Se svou někdejší skupinou Medvěd 009 si občas zahraje i na menších pódiích, než na jakých je zvyklý hrát s Divokým Billem. Prostě pro ten pocit, aby nezapomněl, jak tvrdé byly začátky jeho kariéry. Píseñ Pocit natočil Divokej Bill na desku Mezi nima v roce 2003.
Divokej Bill, foto: www.divokejbill.cz Divokej Bill, foto: www.divokejbill.cz Divokej Bill, foto: www.divokejbill.cz


Zatímco v devadesátých letech vládla české hudební scéně kapela s dívčím jménem Lucie, v novém tisíciletí se prosadila skupina, která vystupuje pro změnu pod jménem mužským, Kryštof. Ten se stal českým hudebním objevem roku 2001 díky svému prvnímu albu Magnetické pole a obrovskému hitu Lolita. Tato havířovská parta pak potvrdila úspěšnost svého debutu i druhou deskou V siločarách, která přinesla další megahit Obchodník s deštěm. V roce 2004 získal Kryštof za svou třetí studiovou desku Mikrokosmos cenu Anděl pro nejlepší popové album udělovanou Českou akademií populární hudby a dva roky nato triumfoval ve stejné kategorii s albem Rubikon. Zpěvák, kytarista a autor většiny repertoáru Richard Krajčo je navíc úspěšným a kritikou ceněným divadelním a filmovým hercem. Není divu, že se stal idolem pro mnoho fanoušků, zejména pak pro ženy. Tak se jmenuje i jedna z jeho nejznámějších písní, Ženy vyšly na albu Magnetické pole v roce 2001.


Měřeno cenami České akademie populární hudby, stala se nejúspěšnější českou kapelou roku 2008 jednoznačně skupina Monkey Business, která získala tři sošky Anděla za své poslední album s poněkud komplikovanějším názvem Objects of Desire And Other Complications. Vyhrála jak cenu za desku roku v žánru pop a dance music, tak za nejlepší obal a videoklip k písni Kit Bike. Matěj Ruppert byl navíc vyhlášen zpěvákem roku. Kapela založená klávesistou Romanem Holým, která slaví v roce 2009 deváté narozeniny, neprodukuje vyložené hity, její disky jsou nicméně v pravém slova smyslu kompaktní, neboť vytvářejí perfektní celek. „Musíš vědět jednu věc, dneska zahrajeme vražednej koncert, věci, který v rádiu neuslyšíš, tahle opičí posádka nikdy neřekne ne“, tak zní volný překlad textu jedné z jejich nejznámějších skladeb Saturday Night Is Over. Vy však zrovna tuto píseñ na naší stanici slyšet můžete. Saturday Night Is Over vyšla na albu Why Be IN When You Could Be OUT v roce 2000.


Jednou z nejstarších českých kapel jsou Wanastowi vjecy, které v roce 2008 oslavily 20 let své existence. Skupina založená kytaristou Robertem Kodymem a baskytaristou Petrem Chovancem, který vystupuje pod uměleckou zkratkou P.B.CH., se loni vrátila na podia poté, co přerušila koncertní činnost koncem devadesátých let. Oba hudebníci totiž stáli u zrodu již zmiñované Lucie a kvůli vytíženosti spojené s účinkováním v této kapele neměli na Wanastowi Vjecy dostatek času. Ovšem jakmile Lucie vyhlásila v roce 2004 uměleckou pauzu, která trvá dodnes (a je dost pravděpodobné, že bude trvat navždy), Kodym s Chovancem začali připravovat nové album pro Wanastowi Vjecy, které vyšlo v roce 2006 pod názvem Torpédo. Kvůli organizačním problémům kapela zahájila koncertní turné na podporu nového alba až na jaře roku 2008. Návrat Wanastowek, jak se kapele říká, se stal každopádně skvělou zprávou pro všechny její fanoušky, kteří už se nemohli dočkat, až jim to jejich oblíbená skupina na živo zase jednou pořádně nandá. Tak mi to teda nandey, jeden z největších hitů této formace ze stejnojmenného alba z roku 1991, na koncertech samozřejmě chybět nemůže.
Wanastowi vjecy Wanastowi vjecy Wanastowi vjecySouvisející články
 3.2.2020 Zprávy
 27.9.2019 Zprávy
 10.3.2019 Hudební pořady
 3.2.2019 Hudební pořady
 9.12.2018 Hudební pořady
 26.8.2018 Hudební pořady
 23.6.2017 Zprávy
 3.7.2016 Zprávy
 3.8.2015 Zprávy
 5.4.2015 Zprávy
 30.11.2014 Zprávy
Všechny související články