Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
9-3-2021, 00:45 UTC
Projekty
 Autor:

Jörg Teuschl o Emilu Zátopkovi ...
Český sportovec, který i v pokročilém věku na mě udělal největší dojem, je Emil Zátopek. Proč?
Až několik týdnů po olympijských hrách v Helsinkách jsme v roce 1952 jako malí kluci v našem vesnickém kině konečně viděli záběry z těch úžasných velkých závodů. Naší obdivovanou hvězdou byl Emil Zátopek, kterému říkali lokomotiva z Prahy. Velice se nám líbilo, jak s obličejem zkřiveným bolestí a s vyplazeným jazykem udolával všechny soupeře a jak se každý závodník snažil dosáhnout vítězství s podobně strašlivými grimasami jako Zátopek. To se opakovalo i v následujících dnech a dospělí diváci se tím v kině docela bavili. Nikdy jsem si ale nepomyslel, že tohoto zázračného běžce někdy uvidím živého a že budu moct obdivovat jeho dokonalé výkony.
Bylo to o tři roky později, když v Karlsruhe slavnostně otvírali stadion a pořádali při té příležitosti i lehkoatletické závody. Hvězdou byl Emil Zátopek, který suveréně vyhrál běh na dlouhou trať.
Cenou pro vítěze byl nejnovější typ mopedu. Slavný sportovec nevěděl přesně, jak se s touto technickou novinkou zachází a tak mu to ukázali a potom náš idol za jásotu přihlížejících vyrazil na čestné kolečko. Dodnes nevím, jestli Zátopek tehdy neuměl nebo nechtěl zastavit. Každopádně následovalo další a ještě další čestné kolo a stadion bouřil, až nakonec na dráhu vyslali nějaké pomocníky, kteří měli kroužícího jezdce odchytit. Musel se totiž dodržet časový harmonogram.
Mnoho psů, zajícova smrt, jak známo. Podařilo se jim Emila Zátopka zastavit. Za frenetického jásotu asi 50.000 diváků odvedli sympatického a šibalského zázračného běžce z dráhy.
Na Emila Zátopka, jeho grandiózní úspěchy i na nádhernou příhodu ze stadionu v Karlsruhe nikdy nezapomenu. Jeho mistrovských běžeckých schopností i jeho skromného vystupování si dodnes velice vážím.