Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
18-1-2021, 10:52 UTC
Projekty
 Autor:


Závod Míru pod radioaktivním mrakem
Závod míru byl prestižní událostí socialistické éry. Měl vysokou sportovní úroveň, ale hrál také politickou a ideologickou roli. Tradičními účastníky byly Československo, Polsko a NDR. Na začátku roku 1986 se připojil Sovětský svaz a závod měl odstartovat v Kyjevě na Ukrajině. Českoslovenští cyklisté se dozvěděli o nehodě od západoněměckých kolegů během závodu v Itálii. Kvůli politickým důvodům bylo nemožné zrušit etapy v Kyjevě nebo dokonce zrušit účast československého týmu.
Jozef Regec se stal vítězem první etapy závodu Míru v Kyjevě, foto: ČTKJozef Regec se stal vítězem první etapy závodu Míru v Kyjevě, foto: ČTK
Cyklisté stáli před zásadním rozhodnutím - riskovat zdraví nebo kariéru. Kdyby odmítli účast, znamenalo by to konec jejich sportovní kariéry. Černobylská událost zredukovala startovní pole. Na startu bylo pouze 64 cyklistů. Byla to slabá polovina oproti obyklému počtu účastníků. Jak vzpomíná Jozef Regec, který se závodu účastnil, východní blok byl kompletní, ze západu startovali pouze Francouzi. Za Československo startovalo šest cyklistů – Jiří Škoda, Anton Novosad, Milan Jurčo, Roman Kreuziger, Radovan Fořt a Jozef Regec.
První etapa znamenala úspěch pro československý tým. Jozef Regec se stal jejím vítězem. Toto vítězství stálo na začátku jeho úspěšné kariéry. Nicméně dnes trpí Jozef Regec zdravotními problémy, musela mu být odstraněna levá ledvina v důsledku nádoru. Doktoři mu ovšem nepotvrdili ani nevyvrátili spojitost se závodem na Ukrajině.