Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
16-1-2021, 00:43 UTC
Projekty
 Autor:

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět, který pořádá humanitární organizace Člověk v tísni, slaví v roce 2008 první kulaté výročí - 10 let od svého vzniku.
Hlavním tématem tohoto ročníku festivalu je diktatura.
Festival je jedním z nejvýznamnějších festivalů věnovaných problematice lidských práv. Během jeho letošního programu diváci uvidí 138 filmů ze 40 zemí. Pražané mohou tyto filmy vidět od 5. do 13. března, obyvatelé dalších 23 českých měst pak v následujících březnových a dubnových dnech. V rámci festivalu se také udílí dosud jediná česká mezinárodní cena za lidská práva Homo Homini.
Centrem pražské části festivalu se stalo kino Lucerna. Festival také probíhá v kinech Světozor (dva sály), Atlas, Evald, Ponrepo, ve Francouzském institutu a v malém sále Městské knihovny.
Festival probíhá pod záštitou býválého českého prezidenta Václava Havla, ministra kultury Václava Jehličky a pražského primátora Pavla Béma.

Festivalová informační služba Radia Praha:
14. březen: Pražskou část festivalu Jeden svět navštívil rekordní počet diváků, a to 45 tisíc, což je o deset tisíc více než v předešlém roce.
13. březen: Pražská část festivalu dokumentárních filmů Jeden svět skončila. Festival bude pokračovat v dalších českých městech. Které filmy byly oceněny?
Hlavní cenu získal brazilský film U soudu režisérky Marie Ramos.

- Členové Hlavní poroty udělili Zvláštní uznání filmu Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. Tento film získal také Cenu diváků.
- Cenu Václava Havla získal film Dopis Anně režiséra Erica Bergkrauta. Členy poroty, která v tomto roce vybírala film, jež tuto cenu získá, byli Helena Dluhošová, Šimon Pánek a Martin Vidlák.
- Cenu studentské poroty získal americký film Železné dámy Libérie režisérů Daniela Junge a Siatty Scott Johnson.
- Cenu Českého rozhlasu za kretivní využití zvuku a hudby v dokumentárním filmu získal německý film Tváře režiséra Holgera Ernsta.
- Cenu Rudolfa Vrby získal film Kauza Litviněnko ruského režiséra Andreje Někrasova.
- Cenu primátora hlavního města Prahy získal krátký film Jeden den režisérky Ditte Haarlov-Jensen.
10. březen: Držitelem Zvláštní ceny za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, se stal film Erica Bergkrauta Dopis Anně, portrét zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Cenu uděluje porota pod čestným předsednictvím bývalého prezidenta Václava Havla.
Eric Bergkraut, foto: ČTKEric Bergkraut, foto: ČTK
Eric Bergkraut, foto: ČTKEric Bergkraut, foto: ČTK
9. březen: Sdružení Dekomunizace uspořádalo v rámci festivalu Jeden svět poměrně neobvyklou akci - módní přehlídku. Akce Trikem proti totalitě, která proběhla v pasáži Lucerna, se zúčastnili i členové Konfederace politických vězňů.
Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, foto: ČTKPředsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, foto: ČTK
8. březen: V rámci studentského filmového klubu zahájili studenti středních škol v pražské galerii Langhans happening Strom vzkazů diktátorům.
5. březen: Festival Jeden svět začíná také v běloruském měste Hrodna. V rámci programu festivalu, který organizuje občanská iniciativa Za svabodu, mohou divací vidět film o kubánské diktatuře Cuba libre a další čtyři filmy o totalitaritních režimech a o boji proti nim.
5. březen: V Praze začíná festival Jeden svět. V rámci jeho zahájení byla předána cena humanitární organizace Člověk v tísni Homo homini. Tuto cenu získala barmská opoziční aktivistka a bývalá politická vězenkyně Lae Lae Nwei.
Foto: ČTKFoto: ČTK
3. březen: Hlavním motivem 10. ročníku festivalu Jeden svět jsou diktátoři. Všem členům "diktátorské kapely" byl poslán otevřený dopis a DVD se spotem festivalu.


Související články:

 17.3.2019 Zprávy
 19.2.2019 Zprávy
 5.3.2018 Zprávy
 15.10.2017 Zprávy
 7.3.2017 Zprávy
 6.3.2017 Zprávy
 4.3.2017 Kultura
 21.2.2017 Zprávy
 7.7.2016 Zprávy
 30.3.2016 Zprávy
 16.3.2016 Zprávy
Všechny související články