Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
22-4-2021, 17:48 UTC
Projekty
 Autor:
Jana Peterková
Externí redaktorka

jana.peterkova@rozhlas.cz

Jako externistka zodpovídám za spolupráci české redakce Radia Praha s krajany, kteří provozují české vysílání v Austrálii, Evropě i v USA. A těch není málo...
SBS Radio Sydney a SBS Radio Melbourne, Etnické Radio 4 EB Brisbane, Rozhlasový kroužek v jižní Austrálii - Adelaide, Radio CMS - Canberra, Radio Daruvar v Chorvatsku, Radio Timisoara a Radio Resita v Rumunsku, Radio Slunce a Lokální rádio Matice české v Bele Cerkvi v Srbsku, Krajske radio v Žitomiru na Ukrajině, a také Radio WCEV Chicago - hudební půlhodinka - zde všude mohou naši krajané poslouchat pořady české redakce Radia Praha, které podle jejich přání vybírám a zasílám. Nejen ty aktuální, ale také archivní. A příležitostně - po domluvě - i pořady dalších stanic Českého rozhlasu. Krajany zajímá historie, cestování po Česku, knihy, věda i české osobnosti. Rádi si poslechnou informace kultuře nebo o krajanech v jiných částech světa, pochopitelné oblibě se těší jazykový koutek.
Navíc pro české vysílání SBS Sydney a SBS Melbourne už bezmála dvacet let spolu s dalšími kolegy připravuji týdenní přehled událostí z domova. Po roce 1990 jsme začínali poznámkami a komentáři, které jsme četli do telefonního sluchátka. Díky technice se naše čtené poznámky změnily ve zpravodajské bloky, které před deseti lety začaly přebírat i Radio Daruvar v Chorvatsku a Radio Timisorara v Rumunsku. Telefonní sluchátko bylo samozřejmě vytěsněno formátem mp3 a internetem.
Prostřednictvím e-mailů mám s kolegy v zahraničí bezprostřední kontakt a jejich posluchači - krajané, když nás navštíví, říkají, že i díky české redakci Radia Praha mají souhrnný přehled o všem, co se u nás děje.


Články autora:
 24.8.2006 Vzpomínky pamětníků: paradoxy doby i práce v rozhlase před listopadem 1989 Události
 7.1.2001 Krajané
 17.12.2000 K závěrům konference zahraničních Čechů Krajané
 6.12.2000 Rusko obvinilo Česko z porušení mezivládní dohody o výstavbě Temelína Události
 3.12.2000 Krajané
 24.11.2000 Zákon o ochraně osobních údajů se již uvádí do praxe Události
 14.11.2000 Sborník "Co daly naše země Evropě a lidstvu" - III.část O čem se mluví
 3.11.2000 V západočeské Plzni skončilo Středoevropské setkání výtvarných umělců Události
 31.10.2000 Co je česká státnost? O čem se mluví
 30.10.2000 Česká, ale i Slovenská republika si připomněla 82. výročí vzniku společného státu Události
Všechny články autora