• 16.4.2024

    Přes den proměnlivá oblačnost a místy přeháňky. V polohách nad 700 m, ráno i níže, přeháňky smíšené nebo sněhové. Večer ubývání srážek i oblačnosti. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, ojediněle přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, na jižní Moravě až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.

  • 16.4.2024

    Lidem, kterým chybí látka pro ochranu plic před zničením a rozvojem řady plicních nemocí, pomáhají od dubna i ve Fakultní nemocnici Brno (FN Brno). Vzniklo tam centrum pro léčení této genetické vady, čerstvě získalo úhradu léků od většiny zdravotních pojišťoven. V tiskové zprávě o tom informoval přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno Milan Sova. Dosud museli pacienti dojíždět do jediného centra v Praze.

    Deficit AAT je dědičné onemocnění způsobené sníženou hladinou nebo úplnou absencí tohoto enzymu v krvi. Lidé, kteří nedostatkem trpí, se obvykle potýkají s chorobami už ve věku kolem 30 let. Jak rychle se nemoci projeví, záleží i na dalších faktorech, jako je kouření nebo životní styl.

  • 16.4.2024

    Pražská zoologická zahrada vybrala osm koní Převalského určených pro první transport do Kazachstánu. Do středoasijské země odletí na začátku června čtyři z nich. Novinářům to dnes řekli zástupci pražské zoologické zahrady. Koně nyní žijí v chovné a aklimatizační stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově na Benešovsku. Cílem projektu je obnovit populaci divokých koní ve volné přírodě.

    Do Kazachastánu na začátku června odletí tři hřebci a jedna klisna, které zoo vyčlení z osmi vybraných adeptů. "Často až na místě při té nakládce se rozhoduje, kterého koně brát, nebo nebrat a rozhoduje se například podle toho, jak se chová nebo jak to snáší v transportním boxu," řekl dnes novinářům ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

    Koně zamíří do kazažských stepí Altyn Dala. V budoucnosti tam chce pražská zoologická zahrada dopravit zhruba 40 koní. První transport se uskuteční 3. až 4. června a spolu s pražskou zoo se na něm bude podílet česká armáda a další čtyři partneři. Čtyři koně vypraví zoo jedním letadlem z vojenského letiště Praha Kbely, další čtyři vypraví z Berlína tamní zoologická zahrada. Záštitu nad projektem převzal premiér Petr Fiala (ODS).

  • 16.4.2024

    Ekologické způsoby dopravy jsou důležité pro devět procent Čechů, což je nejméně z osmi zemí EU, kde je to průměrně 24 procent. Vyplývá to z průzkumu Mobility Barometr 2024 mezi 8000 respondenty z osmi zemí EU, kterou pro pojišťovací společnost Europ Assistance zpracovala agentura Ipsos. Podle představitelů Europ Assistance mají Češi proti jiným zemím v EU také nejmenší zájem o koupi elektromobilu v příštím roce. Elektromobil plánuje pořídit 17 procent dotázaných Čechů, v dalších zemích je to průměrně 27 procent dotázaných.

    Průzkum se konal vedle Česka v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Portugalsku, Rakousku a ve Španělsku. Češi v Evropě vynikají v nákupu ojetých automobilů. Při nákupu auta volí ojeté v 62 procentech případů, v Evropě je to 54 procent. Nejvyšší podíl aut Čechů, 94 procent, má spalovací motor. V Evropě má spalovací motor průměrně 88 procent aut.

    V Česku je také ze všech zkoumaných zemí nejmenší podíl domácností, které vlastní alespoň jeden automobil. V EU je to podle průzkumu průměrně 87 procent domácností, v Česku 76 procent. V dalších zemích se podíl pohybuje mezi 85 až 97 procenty. Možnost využití firemního automobilu má v Česku devět procent respondentů, stejně jako v Evropě.

  • 16.4.2024

    Digitální a informační agentura (DIA) oficiálně spustí novou mobilní aplikaci Portál občana ve čtvrtek. Mobilní verzi si bude možné stáhnout z App Store a Google Play. Nabídne více než 600 služeb státu, které dosud byly dostupné ve webové verzi. Oznámil to úřad místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše.

    "Výhodou bude dostupnost přibývajících služeb státu digitálně, jen za pomoci mobilního telefonu. V aplikaci uživatelé přehledně naleznou vše, co ve webové verzi, včetně možnosti správy datových schránek," uvedl Jakub Neščivera z úřadu místopředsedy vlády.

    Portál občana vznikl v roce 2018 pro elektronickou komunikaci občanů se státem a v minulém roce prošel změnou designu i uživatelského rozhraní. Mimo jiné umožňuje podání daňového přiznání, generování výpisů z rejstříku trestů, katastru nemovitostí nebo z bodového hodnocení řidiče. Mobilní aplikace nabídne podle ředitele DIA Martina Mesršmída všechny jeho služby a navíc bude možné si nechat zasílat notifikace změn týkajících se uživatele přímo na mobil. Na mobilních telefonech funguje od ledna letošního roku aplikace eDoklady, kterou si za první dva měsíce stáhlo téměř 332.000 lidí.

  • 16.4.2024

    Česká pošta v poslední době opět zaznamenala vlnu podvodů, při nichž je zneužito její jméno v podvodných zprávách o doručovaných zásilkách. Cílem útočníků je získat od klientů pošty přístupové údaje k jejich elektronickému bankovnictví. Pošta to dnes oznámila v tiskové zprávě. Nejčastěji jde o falešné oznámení nedoplatku za poštovní zásilku, kdy se útočník pod záminkou doplatku formou elektronické platby dostane k údajům o platební kartě a obratem oběti konto vykrade.

    Typickým příkladem je SMS zpráva, že objednaný balík je na cestě ke kupujícímu a zbývá uhradit potřebnou částku, často v řádu desetikorun, aby mohla být zásilka doručena. Ve zprávě je přiložený odkaz, který kupujícího přesměruje na platební bránu, kde má klient vyplnit údaje ze své platební karty. Podle mluvčího Ivo Vysoudila Česká pošta tento způsob úhrady nevyužívá. Nedoplatek na jakékoli službě není možný, protože platbu provádí vždy odesílatel a pokud jde o dobírku, platí příjemce přímo doručovateli při předání.

  • 16.4.2024

    Minimální důstojná mzda za práci na plný úvazek tak, aby pokryla potřeby dospělého s dítětem, volný čas i menší spoření, by měla v Česku za loňský rok činit 45.573 korun hrubého. Pod touto částkou bylo 67 procent zaměstnanců. V Praze byl důstojný hrubý příjem kvůli vyšším nákladům loni na 47.718 korunách. Spočítal to tým odborníků z platformy pro minimální důstojnou mzdu. Zohlednil náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdraví, vzdělání, mobil, internet i menší rezervu a také růst cen. Výsledky dnes experti zveřejnili na tiskové konferenci. Minimální mzda byla loni 17.300 korun, průměrná mzda podle statistiků dosáhla 43.341 korun a medián 37.227 korun.

    Na vypočítaný minimální důstojný příjem nedosáhlo 57 procent zaměstnaných mužů a 71 procent žen. Důvodem je nižší odměňování žen, tedy takzvaná genderová výdělková propast (Gender Pay Gap). V sociálních službách pod částkou bylo 92 procent pracovníků, na úřadech práce pak 70 procent.

  • 16.4.2024

    Dodávka 20.000 vakcín proti černému kašli z Kanady se k lékařům podle ministerstva zdravotnictví dostane během několika dní. Ve skladu je dnes převezmou distributoři. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Praktických lékařů je v ČR téměř 6000. Někteří na sociálních sítích uvádějí, že evidují zvýšený zájem o očkování.

    Od začátku letošního roku ho podstoupilo přes 45.000 dospělých, loni to bylo necelých 24.000 za celý rok. Nově objednat si v současné době mohou lékaři, kromě praktických také gynekologové, pouze pro těhotné, k dispozici mají asi 4000 vakcín. Podle odborných doporučení by se měli přednostně očkovat i další dospělí, kteří přicházejí do styku s novorozenci. Ti nejsou proti černému kašli plně očkovaní.

  • 16.4.2024

    Rybáři ode dnes mohou chytat ryby v pstruhových revírech, rybářský svaz předpokládá, že tisíce rybářů vyrazí na asi 500 revírů po celé ČR. Povolenek pro chytání pstruhů prodají každoročně zhruba 15.000, sdělil ČTK mluvčí Českého rybářského svazu Lukáš Mareš.

    Pstruhové revíry se dnes otevřely po více než čtyřměsíční pauze. Podle Mareše je zájem rybářů o zahájení pstruhové sezony každoročně veliký, v posledních letech pozoruje mírný nárůst. Trend zejména u mladších rybářů je ryby pouštět zpět, řekl.

    Pro zpestření sportovního rybolovu vysadil rybářský svaz v loňském roce do revírů více než 520.000 kusů pstruha duhového, o 20.000 více než v předchozím roce. Český rybářský svaz obhospodařuje 468 pstruhových revírů o celkové výměře 3.333 hektarů.

  • 16.4.2024

    Vychází kniha Spiknutí, v níž novináři Luboš Procházka a Radim Panenka popisují okolnosti pobytu tehdejšího prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) po sněmovních volbách v roce 2021. Dnešního slavnostního uvedení knihy s podtitulem "Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR" se v pražském Arcibiskupském paláci zúčastní kromě dalších hostů i exprezident Zeman a kardinál Dominik Duka.

    Kniha popisuje "hru lékařů, médií, politiků a veřejných osobností", kteří si podle autorů přáli, aby Zeman nemohl pokračovat ve funkci prezidenta. Kromě exprezidenta v ní tehdejší události líčí Zemanovi blízcí, spolupracovníci a další aktéři. Obsahuje svědectví i lékařské a právní dokumenty.

    Mluvčí ÚVN Jitka Zinke na dotaz ČTK už dříve uvedla, že nemocnice už vše podstatné sdělila v tiskových zprávách, které jsou veřejně přístupné na jejím webu. Více se nebude ke knize vyjadřovat. Procházka dodal, že ani končící ředitel ÚVN Miroslav Zavoral do uzávěrky knihy na žádné dotazy nereagoval. Zeman byl v ÚVN na podzim 2021 celkem 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny.

Pages