• 16.4.2024

    Zastávky autobusů v pražské MHD by mohly být od letošního léta všechny na znamení. Cílem je zkrácení intervalů a větší plynulost či omezení hluku a škodlivin. Změna by přinesla úspory pohonných hmot i peněz. Nevýhodou by mohl být takový systém pro lidi se sníženou schopností pohybu a orientace. Vyplývá to z dokumentu organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, pro magistrát. Návrh musí schválit pražští radní. Pokud by tak učinili, zkušební provoz by mohl začít od soboty 29. června.

    V Praze je nyní asi 2500 autobusových zastávek, z nichž je 69 procent na znamení. Pokud stojí cestující na zastávce na znamení, od roku roku 2011 nemusí dávat znamení, ale řidič má povinnost zastavit. Všechny zastávky na znamení již fungují v některých zahraničních i českých městech.

    Ve Středočeském kraji, jehož veřejná doprava je propojena s pražskou, jsou všechny zastávky na znamení například na Benešovsku, v Kutné Hoře, Čáslavi či ve Slaném. V Česku mají všechny zastávky na znamení například také Jihlava a Třebíč nebo Liberecký kraj.

  • 16.4.2024

    Část pracovníků v Česku by od příštího roku mohla začít dostávat mzdu v eurech či jiné měně. Zaměstnavatelé by měli rodičům na rodičovské dva roky držet jejich pozici. Práci ve firmě by měli mít rodiče ale dál zaručenou do potomkových tří let. Výpovědní lhůta by nezačínala až na začátku dalšího měsíce, ale hned od doručení výpovědi. Při pracovníkově pochybení by se zkrátila na měsíc. Prodloužit by se naopak mohly zkušební doby. Na brigády o letních prázdninách by mohli začít chodit už čtrnáctiletí. Změny z další připravované novely zákoníku práce představil dnes novinářům ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh by měla vláda dostat v květnu.

    Podle návrhu by část pracovníků v Česku mohla od příštího roku začít dostávat výplatu v eurech či jiné měně. Dnes ji mohou pobírat lidé, pokud dělají v zahraničí. Podle Roučkové bude muset u zaměstnance být "cizí prvek", tedy třeba to, že je cizinec, má v zahraničí rodinu, je pendler. "Musí tam být konkrétní důvod, aby to mohlo být takto vypláceno. Nemůže si firma říci, že tak bude platit běžného českého pracovníka, který se nepohybuje v zahraničí," řekl Jurečka. Dodal, že sám měl "vyšší ambice" a takhle rozhodla koalice i s ohledem na ČNB a další skutečnosti. Označil to za "umírněný kompromis".

    Zkušební doba by se mohla naopak prodloužit až na čtyři měsíce a u vedoucích pak až na osm měsíců. Pracovníci by si mohli po dohodě s vedením sami rozvrhnout směny na pracovišti, teď to mohou dělat jen při práci z domova či na dálku.

  • 16.4.2024

    Stěhování mravenců připravují v Novém Boru na Českolipsku. Specializovaná firma připravuje přesun chráněného druhu velkého lesního mravence (Formica rufa), který si mraveniště vybudoval v lokalitě Hřebenky a obtěžuje obyvatele blízkých domů. Stěhování je naplánované až do června, nový domov najdou chránění mravenci v lese, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná. Podobné stěhování už ve městě zažili dvakrát.

    "Takzvanému transferu mraveniště předchází průzkum, během nějž se zjišťuje přesný počet hnízd na pozemku i v jeho okolí, které by mohly být propojené. Vybírá se také lesní porost tak, aby tam například nebyla plánovaná těžba stromů. Musí se rovněž vyloučit přítomnost jiných mravenišť. Ta mají odlišný hnízdní pach a mravenci jsou pak vůči sobě nepřátelští a někdy mezi nimi dochází až k nemilosrdným střetům," popsala postup stěhování vedoucí odboru životního prostředí Jitka Klásková.

    I samotné stěhování je podle Pokorné věda. Odborník musí na pečlivě vybraném místě vykopat díru podobné hloubky, naložit opatrně celé mraveniště a na novém místě klást ve stejném sledu jednotlivé vrstvy.

  • 16.4.2024

    V případě zhoršení situace na Blízkém východě by Evropa mohla podle předsedy senátního bezpečnostního výboru Pavla Fischera čelit novým migračním vlnám. Podobně je možný i příchod dalších desetitisíců ukrajinských uprchlíků kvůli pokračující ruské agresi. Fischer to dnes uvedl po uzavřeném jednání výboru se zástupci českých tajných služeb. Pokládá proto za zodpovědné nastolit možné scénáře, "než budou aktuálně k řešení jako nějaká krize".

    Obě oblasti mají příští týden navštívit senátorské delegace. Zástupci výborů pro lidská práva a pro záležitosti EU v čele s místopředsedou horní parlamentní komory Jiřím Drahošem (za STAN) mají podniknout cestu do Egypta, který sousedí i Izraelem. Další členové evropského výboru a také hospodářského výboru mají na programu cestu do Moldavska, které leží mezi Ukrajinou a Rumunskem.

  • 16.4.2024

    Prezident Petr Pavel ocenil, že česká iniciativa nákupu munice pro Ukrajinu, která se přes dva roky brání ruské agresi, nabrala takové tempo. K iniciativě se do dneška připojilo 20 zemí, řekl dnes Pavel novinářům při návštěvě Zlínského kraje. Premiér Petr Fiala (ODS), který je nyní ve Spojených státech amerických, v pondělí uvedl, že Česká republika má nasmlouváno 180.000 kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu a na zajištění dalších 300.000 kusů pracuje.

    Prezident Pavel minulý týden řekl, že Česká republika už identifikovalo přes milion kusů munice, které by bylo možné v mimounijních státech pro Ukrajinu zakoupit. Dříve hovořil o počtu 800.000 kusů. Pokračuje podle něj snaha sehnat na ně peníze a partnery.

  • 16.4.2024

    Přes den proměnlivá oblačnost a místy přeháňky. V polohách nad 700 m, ráno i níže, přeháňky smíšené nebo sněhové. Večer ubývání srážek i oblačnosti. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, ojediněle přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, na jižní Moravě až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.

  • 16.4.2024

    Lidem, kterým chybí látka pro ochranu plic před zničením a rozvojem řady plicních nemocí, pomáhají od dubna i ve Fakultní nemocnici Brno (FN Brno). Vzniklo tam centrum pro léčení této genetické vady, čerstvě získalo úhradu léků od většiny zdravotních pojišťoven. V tiskové zprávě o tom informoval přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno Milan Sova. Dosud museli pacienti dojíždět do jediného centra v Praze.

    Deficit AAT je dědičné onemocnění způsobené sníženou hladinou nebo úplnou absencí tohoto enzymu v krvi. Lidé, kteří nedostatkem trpí, se obvykle potýkají s chorobami už ve věku kolem 30 let. Jak rychle se nemoci projeví, záleží i na dalších faktorech, jako je kouření nebo životní styl.

  • 16.4.2024

    Pražská zoologická zahrada vybrala osm koní Převalského určených pro první transport do Kazachstánu. Do středoasijské země odletí na začátku června čtyři z nich. Novinářům to dnes řekli zástupci pražské zoologické zahrady. Koně nyní žijí v chovné a aklimatizační stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově na Benešovsku. Cílem projektu je obnovit populaci divokých koní ve volné přírodě.

    Do Kazachastánu na začátku června odletí tři hřebci a jedna klisna, které zoo vyčlení z osmi vybraných adeptů. "Často až na místě při té nakládce se rozhoduje, kterého koně brát, nebo nebrat a rozhoduje se například podle toho, jak se chová nebo jak to snáší v transportním boxu," řekl dnes novinářům ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

    Koně zamíří do kazažských stepí Altyn Dala. V budoucnosti tam chce pražská zoologická zahrada dopravit zhruba 40 koní. První transport se uskuteční 3. až 4. června a spolu s pražskou zoo se na něm bude podílet česká armáda a další čtyři partneři. Čtyři koně vypraví zoo jedním letadlem z vojenského letiště Praha Kbely, další čtyři vypraví z Berlína tamní zoologická zahrada. Záštitu nad projektem převzal premiér Petr Fiala (ODS).

  • 16.4.2024

    Ekologické způsoby dopravy jsou důležité pro devět procent Čechů, což je nejméně z osmi zemí EU, kde je to průměrně 24 procent. Vyplývá to z průzkumu Mobility Barometr 2024 mezi 8000 respondenty z osmi zemí EU, kterou pro pojišťovací společnost Europ Assistance zpracovala agentura Ipsos. Podle představitelů Europ Assistance mají Češi proti jiným zemím v EU také nejmenší zájem o koupi elektromobilu v příštím roce. Elektromobil plánuje pořídit 17 procent dotázaných Čechů, v dalších zemích je to průměrně 27 procent dotázaných.

    Průzkum se konal vedle Česka v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Portugalsku, Rakousku a ve Španělsku. Češi v Evropě vynikají v nákupu ojetých automobilů. Při nákupu auta volí ojeté v 62 procentech případů, v Evropě je to 54 procent. Nejvyšší podíl aut Čechů, 94 procent, má spalovací motor. V Evropě má spalovací motor průměrně 88 procent aut.

    V Česku je také ze všech zkoumaných zemí nejmenší podíl domácností, které vlastní alespoň jeden automobil. V EU je to podle průzkumu průměrně 87 procent domácností, v Česku 76 procent. V dalších zemích se podíl pohybuje mezi 85 až 97 procenty. Možnost využití firemního automobilu má v Česku devět procent respondentů, stejně jako v Evropě.

  • 16.4.2024

    Digitální a informační agentura (DIA) oficiálně spustí novou mobilní aplikaci Portál občana ve čtvrtek. Mobilní verzi si bude možné stáhnout z App Store a Google Play. Nabídne více než 600 služeb státu, které dosud byly dostupné ve webové verzi. Oznámil to úřad místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše.

    "Výhodou bude dostupnost přibývajících služeb státu digitálně, jen za pomoci mobilního telefonu. V aplikaci uživatelé přehledně naleznou vše, co ve webové verzi, včetně možnosti správy datových schránek," uvedl Jakub Neščivera z úřadu místopředsedy vlády.

    Portál občana vznikl v roce 2018 pro elektronickou komunikaci občanů se státem a v minulém roce prošel změnou designu i uživatelského rozhraní. Mimo jiné umožňuje podání daňového přiznání, generování výpisů z rejstříku trestů, katastru nemovitostí nebo z bodového hodnocení řidiče. Mobilní aplikace nabídne podle ředitele DIA Martina Mesršmída všechny jeho služby a navíc bude možné si nechat zasílat notifikace změn týkajících se uživatele přímo na mobil. Na mobilních telefonech funguje od ledna letošního roku aplikace eDoklady, kterou si za první dva měsíce stáhlo téměř 332.000 lidí.

Pages