Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
20-9-2017, 18:09 UTC
[20.09.2017 18:05 UTC] Zdeňka Kuchyňová

Svět nedokázal zasáhnout proti terorismu, prohlásil v OSN Zeman

Boj proti terorismu a následky migrační vlny z Asie a Afriky byly tématem projevu českého prezidenta Miloše Zemana ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN. Český prezident kritizoval světovou organizaci za to, že "ani po sedmdesáti letech nedokáže pojem terorismus definovat". Vyzval k vytvoření silného ústředního úřadu OSN, který by mohl proti teroristům zasahovat všemi prostředky. Za druhou stranu mince označil prezident migraci, která je podle něj spojena s terorismem, protože džihádisté jsou ukryti uvnitř migračních vln. Masivní migrace z Afriky a Asie představuje odliv mozků, oslabení potenciálu těchto zemí.

Setkáním s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a s českými krajany dnes prezident Miloš Zeman ukončí pracovní návštěvu Spojených států. Zeman by se měl setkat nejen s představiteli krajanských spolků, ale i s rodinnými příslušníky zaměstnanců českého generálního konzulátu nebo stálé mise při OSN.

MZV: Mezi oběťmi ani zraněnými zemětřesení v Mexiku nejsou Češi

Mezi oběťmi ani zraněnými úterního zemětřesení v Mexiku prozatím nejsou žádní Češi. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Český zastupitelský úřad komunikuje přímo s mexickým ministerstvem zahraničních věcí, které všem ambasádám zřídilo speciální linku. V systému DROZD mělo české ministerstvo registrováno v Mexiku zhruba 80 lidí. "Na konzulární linku se v této souvislosti nikdo z Čechů neobrátil, že by byli v krizové situaci nebo by potřebovali nějakou asistenci," uvedla mluvčí. V pořádku by podle ní mělo být i dalších zhruba 500 Čechů, kteří žijí v Mexiku dlouhodobě a které má registrované ambasáda. V oblasti Puebla na jihu Mexika, kde bylo epicentrum otřesů o síle 7,1 stupně, pracuje podle mluvčí údajně asi 30 Čechů, i ti jsou v pořádku.

Uzavírají se seznamy zahraničních Čechů pro volby poslanců

České zastupitelské úřady v cizině by už měly mít přehled o tom, kteří ze zahraničních Čechů by si chtěli letos v říjnu vybírat poslance. Středou končí termín, do kdy ambasády musí uzavřít voličské seznamy. Odešlou je pak ministerstvu zahraničí, které je do konce září předá ministerstvu vnitra. Počet Čechů hlasujících v cizině se stabilně zvyšuje. Při premiéře před 15 lety přišlo hlasovat zhruba 3800 lidí, v roce 2006 jich bylo kolem 6700, o čtyři roky později 8222. K předčasným sněmovním volbám před čtyřmi lety se dostavilo na zastupitelské úřady 10.571 voličů z asi 14.000 zapsaných voličů.

Čeští občané, kteří jsou v zahraničí dlouhodobě či trvale, se mohli zapsat do voličských seznamů na zastupitelských úřadech do 10. září. Čechům, kteří budou v cizině krátkodobě, doporučilo ministerstvo, aby si pořídili pro hlasování voličský průkaz. O voličský průkaz mohou požádat Češi mířící do ciziny na domovské radnici, a to písemně do 13. října nebo osobně do 18. října. Průkaz budou vydávat také zastupitelské úřady Čechům zapsaným v zahraničí, kteří by se kvůli volbám chtěli vrátit do Česka. V zahraničí si totiž podobně jako před čtyřmi lety budou lidé moci vybírat jen ze středočeských kandidátů.

Zeman: Putin mě pozval do Soči, je to vyznamenání

Ruský prezident Vladimir Putin pozval Miloše Zemana na návštěvu do Soči. Český prezident to řekl českým novinářům na tiskové konferenci v New Yorku, kde se zúčastnil všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. Zeman poznamenal, že pozvání přijal, protože to považuje svým způsobem za vyznamenání. Navštívit chce i další ruské regiony. Původně se mluvilo o tom, že zavítá do Moskvy, Jekatěrinburgu a Tatarstánu. Do Ruska by měl český prezident odletět 20. listopadu.

Rakousko prověřuje zprávy o zabití rukojmí včetně Čecha v Libyi

Rakousko prověřuje zprávy o tom, že všichni nebo část rukojmí unesených v roce 2015 v Libyi, včetně jednoho Čecha, bylo ještě v témže roce zabito. Ministerstvo zahraničí ve Vídni podle agentury Reuters informovalo, že zprávy pocházejí z islamistického webu a rakouský krizový tým se snaží tyto poznatky ověřit. Islamističtí radikálové na webu údajně tvrdili, že rukojmí byla zabita už v roce 2015. V březnu toho roku byli uneseni čtyři Filipínci, dva Bangladéšané, Rakušan, Ghaňan a Čech, kteří pracovali pro maltsko-rakouskou firmu VAOS. Dva Bangladéšané a Ghaňan se už ze zajetí dostali dříve. "Pracujeme na ověření informací. Stále není jasné, co přesně se komu stalo," citovala agentura Reuters mluvčího rakouského ministerstva zahraničí Thomas Schnöll. Radikálové z organizace Islámský stát (IS) unesli devět osob při útoku na ropné pole Ghaní v Libyi. Byl mezi nimi i český občan Pavel Hrůza, který v Libyi pracoval v pozici koordinátora stravování několika ropných společností. Letos v srpnu server iDnes.cz informoval, že před tři čtvrtě rokem dostala firma, pro kterou Hrůza pracoval jako manažer cateringu, zprávu, že je stále naživu.

Sestra Čecha zabitého v Londýně dala stížnost do Štrasburku

Právní zástupci sestry Čecha, jenž byl loni v září zabit v Londýně, podali stížnost k Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Uvedla to televize Prima. Chtějí zvrátit rozsudek britského soudu, který v dubnu vynesl nad mužem obviněným z vraždy osvobozující verdikt. Pokud soud stížnost přijme, Česká republika sestru oběti podpoří, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) už v dubnu uvedl, že Česko se s rozhodnutím britského soudu nehodlá smířit a udělá vše pro to, aby bylo dosaženo spravedlnosti. "Evropský soud pro lidská práva jediný může nařídit nové projednání. To je dnes jediná instance, která přichází v úvahu a která je podle mě schopná zjednat tu spravedlnost, po které musí každý normální člověk volat," řekl tehdy Zaorálek.

Případ se stal loni v září. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.

Liglass zatím nezaplatí, kyrgyzská strana prý porušila smlouvu

Česká společnost Liglass Trading CZ (LTD CZ) zatím nechce zaplatit dohodnutých 37 milionů dolarů (asi 807 mil.Kč) v souvislosti s plánovanou výstavbou kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Kyrgyzská strana podle firmy zatajila problémy s předchozím ruským investorem RusGidro a navíc neoprávněně zadržuje vratnou finanční záruku 1,148 milionu dolaru (25 mil.Kč), kterou měla vrátit nejpozději 11. srpna. ČTK to sdělil generální ředitel české společnosti Michael Smelík. Firma LTD CZ sídlící u Železného Brodu převzala letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády po ruské firmě RusGidro. Kyrgyzstán ruské firmě loni vypověděl smlouvu, údajně pro její platební neschopnost. V kontraktu s kyrgyzskou vládou se česká společnost zavázala, že jako nový účastník smlouvy zaplatí 37 milionů dolarů, což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které ruská firma provedla. Od začátku se přitom objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat.

V pondělí kyrgyzský premiér Sapar Isakov podle tamních médií ohlásil, že vláda smlouvu s českou firmou vypoví, protože Liglass nedodržel podmínky a dohodnutou sumu nepřevedl. Podle Smelíka ale dává smlouva firmě v případě sporů tři měsíce na jednání. Pokud by dohoda nenastala, měly by spor řešit kyrgyzské soudy. Liglass má ale zájem na smírném řešení a znovu dnes podle Smelíka vyzval vládu Kyrgyzské republiky k jednání. Pokud ale kyrgyzská vláda od dohody odstoupí, Liglass se obrátí na mezinárodní arbitráž.

ČSSZ mění systémy, poslanci se obávají kolapsu výplaty důchodů

České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), která vyplácí důchody, nemocenské či mateřské, skončí na konci roku smlouva na fungování informačního systému. Do té doby musí pořídit a zprovoznit nové vybavení. Vyplácení penzí a dalších příspěvků ale není ohroženo. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekl náměstek ministerstva práce Petr Hejduk, který je pověřený řízením správy. Poslanci se obávají toho, že by se systém výplaty penzí mohl zkolabovat. Ministerstvo práce chystá také tendr na nový systém pro vyplácení penzí za asi 300 milionů. Vyhlásit ho chce letos. V provozu by měl podle plánů být od roku 2020. Nynější systém a programy, které ČSSZ používá, jsou staré 20 či 30 let. Na konci června ČSSZ vyplácela 2,4 miliony starobních důchodů a 425.400 invalidních a 71.400 pozůstalostních penzí.

Obyvatelé Ústí nad Labem nebudou od příštího roku platit za odpad

Obyvatelé Ústí nad Labem nebudou od příštího roku platit za odpad. O zrušení poplatku 500 korun ročně rozhodli zastupitelé. Zadlužené město tak přijde na poplatcích o desítky milionů korun ročně. Vedení města navrhlo zrušení poplatku kvůli tomu, že zhruba třetina obyvatel poplatek neplatí a že město je nyní v dobré finanční kondici. Pro zrušení vyhlášky hlasovalo 24 zastupitelů, deset se hlasování zdrželo. Opoziční PRO!Ústí neuspělo s návrhem, aby poplatku byli zproštěni senioři nad 66 let, děti do 18 let, studenti do 26 let a lidé, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí. Poplatky za odpad neplatí například lidé v sousedních Teplicích. Finanční situace lázeňského města je ale odlišná. Ústí nad Labem je dlouhodobě zadlužené, do roku 2030 bude splácet úvěr od Evropské investiční banky. Ročně dává na splácení dluhů kolem 100 milionů.

Poslanci vyzvali k výjimečnému využívání zajišťovacích příkazů

Finanční správa by měla využívat zajišťovací příkazy jen výjimečně a posuzovat jejich dopad na podnikatele. Úřad k tomu vyzval zhruba po dvouhodinové diskusi sněmovní rozpočtový výbor hlasy všech přítomných členů. Zejména z opozice ale zněly i výzvy ke konci generálního ředitele finanční správy Martina Janečka. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) správu hájil, mluvil o mediální štvanici vůči ní. Členové výboru volali po přiměřeném využívání příkazů, tedy poměrně razantního nástroje finanční správy proti neplatičům daní.

Výbor v usnesení například uvedl, že finanční správa by měla v souvislosti s vydáním příkazu dát přednost zřízení zástavního práva k majetku firmy před jeho exekučním prodejem. V případech, kdy správa nezjistí snahy o vyvádění majetku a firma spolupracuje, by měla stanovovat daň spíše standardním způsobem. Ministr financí by měl podle poslanců provést rozbor opatření, které by vedly k vyšší ochraně firem před následky zajišťovacích příkazů, například včasnou soudní ochranou.

Tuzemák bude možná muset změnit své složení

Rumové aroma obsahuje podle evropských vědců rakovinotvornou látku. Informaci zveřejnily Hospodářské noviny. Český tuzemák i další potraviny tak možná budou muset změnit své složení. Výsledky výzkumu se teď bude zabývat Evropská komise, která by mohla potravinářskou přísadu úplně zakázat. Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL chce, aby se čeští odborníci s výzkumem seznámili. Nevylučuje, že by pak Česko mohlo požádat o výjimku, zdůraznil ale, že zdraví lidí je na prvním místě. Česko teď začne zjišťovat, v jakém množství je látka pro lidský organismus nebezpečná. Výjimku může stát dostat v případě, že je pro něj daný výrobek, v tomto případě tedy rumové aroma, těžko nahraditelné.

Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Batole ve věku 19 měsíců trpělo chronickým srdečním selháváním a transplantace srdce byla nutná. Stav už nebylo možné řešit léky. "Mimotělní pumpa dítěti umožnila přenést se přes období, než pro něj byl nalezen vhodný dárce srdce," uvedla mluvčí nemocnice Ludmila Šimáčková. V posledních třech letech na Dětském kardiocentru transplantovali srdce deseti pacientům, z toho u tří tomu předcházela dlouhodobá mechanická srdeční podpora.

ČRo: Zemřel bývalý senátor a majitel nižborské sklárny Jiří Rückl

V nedožitých 77 letech zemřel v pondělí 11. září bývalý senátor a podnikatel Jiří Rückl, který v roce 1992 obnovil slavnou rodinnou tradici nižborských skláren. Sklárna Rückl Crystal v minulosti vyráběla mimo jiné filmové ceny Český lev. Pohřeb měl v úterý v rodinném kruhu. Rückl, který se narodil 20. října 1940 v Nižboru, pocházel z rodiny se sklářskou tradicí. V roce 1992 v rámci privatizačního projektu koupil sklárnu Nižbor u Berouna a obnovil tradiční firmu Antonín Rückl a synové, která byla později přejmenována na Rückl Crystal. Ve sklárně vedle běžných výrobků vznikaly například sošky Českých lvů, cena Ferdinanda Peroutky nebo takzvané Křišťálové oko pro vítěze soutěže Czech Press Photo. Sklo od nižborských sklářů se dostalo k papeži Janu Pavlu II., anglické královně Alžbětě II. nebo bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi. V roce 2015 na sebe ale firma podala insolvenční návrh. Novým majitelem nižborské sklárny se tak v roce 2016 stala společnost BVY Czech podnikatele Martina Wichterleho.

V 95 letech zemřela tanečnice a pedagožka Věra Ždichyncová

Ve věku 95 let zemřela 18. září tanečnice, pedagožka, baletní mistryně a někdejší sólistka Baletu Národního divadla Věra Ždichyncová. ČTK to řekl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. V roce 2010 získala Věra Ždichyncová Cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství. Tanec byl jejím zájmem již od dětství. V 17 letech nastoupila do angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě jako sólistka baletu. Od 1. srpna 1948 se stala členkou Baletu Národního divadla v Praze. Ztvárnila řadu sólových rolí, například Mášenku v Louskáčkovi, Zlatovlásku v baletu Z pohádky do pohádky nebo Svanildu v Coppélii. Vynikala však především jako představitelka charakterních a výrazových rolí, tančila Macechu v Popelce, Chůvu v Romeovi a Julii, nebo Kněžnu v Labutím jezeře. Aktivní taneční dráhu ukončila v roce 1959 a poté působila jako pedagožka, baletní mistryně i asistentka choreografie v Národním divadle.

Českobudějovický plavecký stadion se stal kulturní památkou

Ministerstvo kultury prohlásilo českobudějovický plavecký stadion za kulturní památku. Stejný status získala i socha odpočívajícího plavce, která stojí před bazénem. Plavecký stadion navrhl architekt Bohumil Böhm a areál byl otevřen v roce 1971. "Výjimečnost haly spočívá v její technicky náročné konstrukci zavěšené lanové střechy, která má tvar hyperbolického paraboloidu. Užití takovéto konstrukce bylo v roce 1958, kdy byl plavecký stadion navržen, aktuální ve světovém měřítku," uvedla Eva Erbanová z Národního památkového ústavu.

Pivovary navařily na letošní dny českého piva desítky speciálů

Pivovary se připravují na pátý ročník Dnů českého piva, které budou mezi 27. zářím a 1. říjnem. Po celé republice se budou čepovat speciální várky piva, kterých pivovary navařily desítky. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Loni se do akce zapojilo 6000 restauračních provozů. Podniky se snaží motivovat zákazníky, aby konzumovali pivo v restauracích. Prodeje piva v restauracích dlouhodobě klesají, v současnosti se vypijí z deseti prodaných piv čtyři v restauraci, zbytek doma. Předseda svazu František Šámal v této souvislosti zmínil restrikce státu, které podle něj přicházejí moc rychle. Nejdřív šlo o zákaz herních automatů v restauracích, pak přišla kontrolní hlášení a po nich elektronická evidence tržeb. "A poslední rána je zákaz kouření. Hospody jsou poloprázdné, většinou ti lidé stojí venku, jak kuřáci, tak nekuřáci," dodal Šámal. Lidé by měli poznat restauraci, která se do dnů piva zapojí, podle nálepky. Akce začíná symbolicky v předvečer svátku svatého Václava, který byl podle svazu patronem sládků a českého piva.

Tenisáky letěly mezi fanoušky a Laver Cup slavnostně začal

Na pražském Staroměstském náměstí vylétly z rukou tenisových hvězd míčky mezi fanoušky a premiérový ročník Laver Cupu slavnostně začal. Od pátku do neděle proti sobě budou v pražské O2 areně bojovat výběry Evropy a světa. Současné i minulé legendy či budoucí hvězdy dorazily na podium pod Týnským chrámem se zpožděním, ale davu fanoušků to nevadilo. Halasně vítali Roda Lavera, na jehož počest soutěž vznikla, a nejhlasitěji Rogera Federera a Rafaela Nadala. "Už se nemůžu dočkat. Doufám, že bude vyprodáno a předvedeme skvělý tenis," řekl zakladatel akce a devatenáctinásobný grandslamový šampion Federer. Hráči přijeli na náměstí týmovými vozy. Výběr světa červenými a hráči měli stylově také červené kapesníčky v kapsách sak. Z modrých aut vystoupili Evropané a v jednom z nich společně seděli Nadal, Federer a Tomáš Berdych. "Je to obrovský zážitek a doufám, že se nám podaří první ročník vyhrát," řekla česká jednička. Premiérový ročník tenisového Laver Cupu se bude hrát na kurtu nezvykle vyvedeném v černé barvě.

Počasí

Bude oblačno až polojasno, ojediněle, na horách na severu místy, přeháňky. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C, na severu a severovýchodě Moravy a ve Slezsku kolem 11 °C.