Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
18-11-2017, 12:10 UTC
[18.11.2017 12:05 UTC] Zdeňka Kuchyňová

Ceny Paměti národa dostali političtí vězni a perzekvovaný Šimko

Ceny Paměti národa v Národním divadle v Praze obdrželi političtí vězni František Suchý, Mária Matejčíková a František Lízna a také Otto Šimko, který byl opakovaně perzekvovaný kvůli svému židovskému původu. Ocenění uděluje obecně prospěšná společnost Post Bellum od roku 2010 pamětníkům zlomových momentů minulého století.

Devadesátiletý Suchý spolu se svým otcem, který byl ředitelem strašnického krematoria, ukrýval popel popravených obětí nacismu a komunismu, aby mohly být jednou pohřbeny důstojně. Zatčen byl za ukrývání agenta americké zpravodajské služby a protistátních letáků, jeho rodiče navíc pomohli jiné rodině při útěku za hranice. Z trestu vězení 25 let si odpykal polovinu, propuštěn byl v roce 1964. Šestaosmdesátiletá Mária Matejčíková pomáhala ukrývat katolického kněze, který uprchl z vězeňské nemocnice, kam jej komunistická Státní bezpečnost převezla po jednom z brutálních výslechů. Za vlastizradu byla odsouzena na pět let vězení. Po pádu komunistického režimu se angažovala při rehabilitaci politických vězňů a nespravedlivě stíhaných.

Duchovní František Lízna (76) byl pětkrát vězněn za protikomunistickou činnost, třeba opuštění republiky, šíření samizdatů a tisk letáků o politických vězních. Známý je svými poutěmi, od roku 1984 při nich ušel téměř 8000 kilometrů. V roce 2001 mu byl propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva, o dva roky později mu Nadace Charty 77 za jeho práci vězeňského duchovního na Mírově udělila Cenu Františka Kriegla. Třiadevadesátiletý Šimko byl opakovaně perzekvován kvůli svému židovskému původu, díky falešným křestním listům se jeho rodina vyhnula koncentračnímu táboru, musela ale do pracovního. Jako partyzán se zapojil do Slovenského národního povstání. Prodělal brutální policejní výslechy, v 50. letech minulého století v době politických procesů, které byly i antisemitsky motivované, přišel o práci. Stejně tak při normalizačních čistkách, kdy ztratil místo v zahraničním oddělení deníku Smena.

Koncert pro budoucnost zaplnil téměř polovinu Václavského náměstí

Koncert pro budoucnost v centru Prahy navštívily tisíce lidí všech generací, kteří téměř z poloviny zaplnili Václavské náměstí. Program přenášený na třech projekčních obrazovkách, kterým chtěli pořadatelé připomenout významné okamžiky české historie a upozornit na současné problémy, nabídl hudbu i proslovy pozvaných řečníků. Ti se často vymezovali proti předsedovi ANO Andreji Babišovi, který po vítězství ve volbách sestavuje novou vládu, a prezidentovi Miloši Zemanovi. Happeningem "minuta hluku" během koncertu připomněli jeho účastníci za pomocí píšťalek události v Praze 17. listopadu 1989.

Organizátoři pozvali také prezidentské kandidáty Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Drahoše, kteří podle jejich názoru "nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu". Na Koncert pro budoucnost dorazil také prezidentský kandidát Michal Horáček, který se divil, že mu pořadatelé neumožnili vystoupení. "Nevím proč bych já, aktivní účastník revoluce a účastník všech jednání, měl být s Listopadem spojován méně než ti, kteří tam nebyli," řekl ČTK. Na twitteru pak uvedl, že mu Hilšer nabídl polovinu svého času pro vystoupení. "Pořadatelé to odmítli, ale jeho nabídky si vážím," napsal Horáček. Václav Němec ČTK za pořadatele uvedl, že při výběru řečníků přihlédli mimo jiné k tomu, že Horáček má na svou prezidentskou kampaň dost peněz a že dali přednost těm "méně zvýhodněným". Podle něj je právem organizátorů pozvat koho uznají za vhodné.

Slováků v ČR přibývá, za desetiletí se jejich počet zdvojnásobil

O život v Česku stojí stále více Slováků a Slovenek. Za posledních deset let se jejich počet téměř zdvojnásobil. Na konci září v Česku trvale či přechodně pobývalo 110.700 lidí ze Slovenska. Jsou nejpočetnější skupinou cizinců v Česku. Slovensko si za svůj trvalý či dočasný domov vybralo mnohem méně Čechů a Češek. Letos v pololetí jich bylo zhruba 10.500. Tvořili tak něco přes desetinu cizinců v republice pod Tatrami, a jsou až na čtvrté příčce žebříčku pracovníků ze zahraničí. Řada Slováků a Slovenek stojí i o české občanství. Od ledna 2014 totiž začala platit novela, která umožnila mít státní občanství dvě. Cizincům druhé generace k získání stačí navíc jen prohlášení.

Na Šámalově chatě v Jizerských horách hořelo, 46 lidí evakuovali

Na oblíbené Šámalově chatě v Bedřichově v Jizerských horách v pátek večer hořelo. Oheň sice nezasáhl hlavní budovu, přesto ještě před příjezdem hasičů evakuovali z hotelu 46 lidí. Oheň byl zpozorován brzy, škody jsou jen za 100.000 korun, uchránit se podařilo hodnoty za 20 milionů, řekl ČTK řídící důstojník hasičů David Patrman. "Hořelo v technologické místnosti, kde je umístěn kotel, který chatu vytápí. Stojí mimo hlavní objekt," řekl Patrman.

Šestileté české dítě se zranilo na rakouské sjezdovce

Šestiletý chlapec z Česka se v pátek zranil při lyžování na ledovci Hintertux v tyrolských Alpách. Dítě bylo vrtulníkem záchranné služby přepraveno do nemocnice v Innsbrucku, informovala agentura APA. Neštěstí se stalo v pátek odpoledne v nadmořské výšce 2320 metrů. Chlapec, který lyžoval v doprovodu svého otce, z neznámého důvodu vyjel z trati a narazil hlavou do sněžného děla, upřesnila rakouská agentura.

Literární centrum přiveze šest bohemistů a překladatelů

České literární centrum přiveze do Česka šest zahraničních překladatelů z češtiny a bohemistů. Bude mezi nimi třeba držitel několika prestižních amerických překladatelských cen Alex Zucker, který převedl do angličtiny díla Jáchyma Topola, Petry Hůlové či Patrika Ouředníka. Literární centrum, které funguje od letošního ledna, dalo na rezidenční programy ve druhém pololetí téměř milion korun. ČTK to sdělila Adéla Gálová z centra.

První část rezidentů přijela v první polovině roku, byli z Německa, Finska, Ukrajiny, Rakouska, Francie, Sýrie a Egypta. "V Praze a Brně pracovali na různých překladatelských projektech, z nichž vzešlo několik úspěšných literárních večerů, ale i mnohé nápady na budoucí spolupráci," uvedl vedoucí literárního centra Ondřej Buddeus. Nyní z Vídně zamíří do Prahy například překladatel, spisovatel a režisér Ondřej Cikán, který má na kontě například překlad Máje do němčiny. Alex Zucker bude v Knihovně Václava Havla besedovat s Jáchymem Topolem o české literatuře v konkurenci anglické tvorby. Až do konce letošního roku budou v Praze a Brně vznikat nejen literární překlady klasických (Mácha, Nezval, Váchal) či žijících (Toman, Lazarová, Platzová) autorů, ale třeba i vědecká studie představující deset významných českých literárních postav minulého století.

Noc divadel zpřístupní lidem desítky scén v Česku, letos popáté

Noc divadel dnes otevře lidem desítky scén po celé České republice. Představení, prohlídky zákulisí a další program pro návštěvníky mají divadla přichystaný ve třicítce měst, některá už během dne pro rodiny s dětmi. Vstup je zdarma nebo za symbolickou částku. Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, pořádaného od roku 2008 vždy třetí listopadovou sobotu. V Česku se letos akce uskuteční popáté. Vedle Česka, kde se akce obvykle účastní víc než 50.000 návštěvníků, se letos divadla otevřou také na Slovensku, v Bulharsku, Srbsku, Chorvatsku, Rakousku a Černé Hoře. Motto letošního ročníku je Forever Young, proto se některé části programu zaměří na náctileté diváky.

Nedaleko Paříže odhalili bustu českého malíře Františka Kupky

Busta abstraktního českého malíře Františka Kupky byla u příležitosti připomínky šedesáti let umělcova úmrtí odhalena ve francouzském městě Puteaux. Slavnosti nedaleko Paříže se zúčastnil český velvyslanec ve Francii Petr Drulák i zástupci Opočna na Rychnovsku, kde byl podobný Kupkův pomník odhalen v červnu. Pomník bude symbolicky spojovat Opočno a Puteaux, tedy města, kde se slavný malíř narodil a kde strávil většinu svého života a roku 1957 i zemřel. Busta je dílem Jana Vlacha, oceňovaného sochaře, který většinu života strávil ve Francii a který zemřel v roce 1962. Autorem podstavce ze skla a mramoru, na kterém je Kupkova bronzová busta v Opočnu i v Puteaux umístěna, je akademický sochař Marian Karel.

František Kupka patří k zakladatelům abstraktního malířství, svá klíčová díla v tomto směru vystavil na pařížském Podzimním salonu, který byl v roce 1912 pro dějiny světového výtvarného umění zásadní událostí. Jeho díla jsou součástí světových sbírek a mezi sběrateli jsou velmi ceněná. Například Kupkův obraz Élévation (Výšky) IV se prodal za 22,1 milionu korun a obraz Tvar modré za 55,75 milionu korun.

Cestující astrovlaku mohli na Šumavě pozorovat hvězdy

Netradiční pozorování noční oblohy čekalo na cestující ve speciálním astrovlaku, který jel z Českých Budějovic do šumavského Stožce na Prachaticku a zpět. Stožec a okolí patří podle astronomických atlasů mezi nejtemnější lokality v Česku. Viditelnost hvězd v těchto místech bývá proto výrazně jasnější než třeba ve městech nebo osídlených místech. ČTK to řekla starostka obce Drahomíra Stanžovská. Účastníci akce mimo jiné zhlédli premiéru filmu Tajemství vesmíru. Další součástí programu byla beseda o domácí stavbě hvězdářských dalekohledů.

Sport

"Skákající poslanec" Jakub Janda se nekvalifikoval do nedělního úvodního individuálního závodu Světového poháru ve Wisle. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa se tak s kariérou rozloučí v sobotním závodu družstev. V neděli budou skákat Roman Koudelka a Lukáš Hlava. Vítěz Světového poháru a Turné čtyř můstků Janda končí sportovní kariéru kvůli tomu, že byl v říjnu zvolen do Poslanecké sněmovny. V posledních čtrnácti dnech se už seznamoval s prací poslance a před příjezdem do Polska trénoval naposledy o týden dříve v německém Klingenthalu. "Je to náročné, těžké skloubit. Cítím se hrozně unaveně, ale co se dá dělat. Když jsem byl skákat před týdnem, vypadalo to líp, ale za poslední týden toho bylo tolik, že nohy nejdou. Byl jsem ve fitku, zkoušel jsem to, ale bohužel," řekl Janda Radiožurnálu.

Britský tenista Andy Murray se dohodl na ukončení spolupráce s trenérem Ivanem Lendlem. Murray o tom informoval na svých internetových stránkách. Murray se s Lendlem rozchází již podruhé. Lendl trénoval Murrayho od začátku roku 2012 do března 2014. Po více než dvouleté přestávce pak spolupráci obnovili v červnu loňského roku. Murray se pod Lendlovým vedením v roce 2012 dočkal na US Open prvního grandslamového titulu a následující rok ukončil po 77 letech čekání britských fanoušků na domácího vítěze mužské dvouhry ve Wimbledonu. Po loňském obnovení spolupráce s Lendlem Murray podruhé zvítězil ve Wimbledonu a získal rovněž druhou olympijskou medaili. Murray se loni také probojoval na první místo světového žebříčku. Letos se však potýká se zdravotními problémy, kvůli kterým ukončil sezonu již v září a vypadl z první desítky.

Počasí

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, nad 600 m sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.