Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
15-12-2019, 13:26 UTC
Soutěž Radia Praha 2005 - výsledky
 
Soutěž Radia Praha 2005


Soutěže se letos zúčastnilo celkem 729 posluchačů Radia Praha. Úkolem posluchačů bylo odpovědět na otázku

Co Vás napadne, když se řekne české pivo?

Absolutním vítězem soutěže Radia Praha se stala Agnes Simoni z Francie. Vítězný dopis a dopisy ostatních finalistů si můžete přečíst níže na této stránce. Vítěz soutěže získává týdenní pobyt pro dvě osoby v České republice, autoři dalších odpovědí se mohou těšit na zajímavé ceny.

Týdenní pobyt věnuje výherci hotel Falkensteiner Maria Prag. Letenky do soutěže poskytly České aerolinie - Váš partner na cestách do České republiky.

Podrobnosti o podmínkách soutěže najdete zde.


Absolutní vítěz:

Agnes Simoni z Francie


Poprvé jsem slyšela mluvit o českém pivu díky tetě Milušce, švagrové mého otce. Vykládala mně, malé Francouzce, že existuje zem, kde namísto vinic v mé rodné Provence existují chmelová lány, zem, kde muži i ženy s obrovskou chutí zvedají k ústům velké půllitry s napěněným pivem. To musí být nádhera, říkala jsem si! Když jsem dospívala, pivo se pro mě stalo synonymem svobody, nezávislosti. Domnívala jsem se, že ženy hájily své ideály a svá práva se stejným zápalem, s jakým si vychutnávaly sklenici piva!
O několik let později tato moje představa ještě zesílila díky knize, která se pro mě stala dočista kultovní: "Postřižiny" od Hrabala. Její hrdinka mě fascinovala svou živostí a spontánností, svou schopností radovat se a vychutnávat si dobré jídlo a hlavně tím, jak uměla pít pivo, osvěžovala se jím tak jako se osvěžujeme u pramene, nedočkavě, až do naprostého uhašení žízně. Zbožňovala jsem ji. A její ostříhané vlasy bych byla nejraději ukazovala celému světu jako symbol plnosti života složeného z drobných a krásných radostí. České pivo je pro mě také výrazem těchto radostí.

O několik let později jsem začala objevovat další stránky českého piva, možná méně romantické, ale stejně tak významné.
Musím především zmínit kvalitu chmele (který je považován za jeden z nejlepších v Evropě) a umění pivovarníků, díky němuž je Česká republika (spolu s Velkou Británií, Belgií a Německem) jedním ze čtyř největších výrobců piva v Evropě? Uvedu několik magických jmen, která navozují představu barevného a pohostinného světa: Staropramen, největší český pivovar, který byl založen v roce 1869; U Fleků, nejstarší pivnice a pivovar světa (z roku 1499), skutečný ráj pro všechny znalce piva; Plzeň, která patří do jednoho ze zlatých úhlů "zlatého trojúhelníku" (vedle Mnichova Vídně) a jeho Pilsner Urquell? Můj výčet by byl neúplný, kdybych nevzpomněla na České Budějovice a jeho pivovar Budvar založený v roce 1895 a znamenitý Budweiser.

Nikdy nezapomenu na to, jak jsem pila své první české pivo na stinné terase v centru Prahy! Půllitr, který přede mě postavili na tácek, mi připadal obrovský. Kochala jsem se jeho medovou barvou a pěnou, která se mi zachytila na rtech, vychutnávala jsem jeho nahořklou chuť, která pro mě jako pro cizinku byla nezvyklá a která rychle dokázala zahnat žízeň. Bylo to nezapomenutelné. Kolem mě samé rozveselené obličeje, staré i mladé, často z různého prostředí, cizinci. Pochopila jsem, že pití piva v tomto prostředí v sobě má něco magického a že nás všechny spojuje. Dokonce mě napadlo, že francouzské šampaňské a kvalitní vína, která moji krajané tak milují, si mohou dovolit jen ti privilegovaní. Ale české pivo je pro všechny. Tvoří národní jednotu.

Pěna na rtech
Lehký dotyk
Pronikavá chuť na patře
České pivo je jako polibek!
Nelze zapomenout
Na toho, který mi je dal poznat!
Finalisté české redakce:

Jandovský Jaroslav, Švédsko

Krošlák Jaroslav, Slovensko

Ocenění od české redakce dále získávají:

Javůrek Lukáš, Česká republika
Pavlík Jaromír, MUDr., Dánsko
Pammer Helene, Rakousko
Citterio Stefano, Itálie
Urbanek Zbigniew, Polsko
Málek František, Chorvatsko
Jonak Dagmar, Australia
Frýdl Vlastislav, Canada
Porota
ČSA
ČSA
Falkensteiner Maria Prag
Falkensteiner Maria Prag