Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
19-1-2020, 05:03 UTC
Vyhodnocení soutěže Radia Praha
 
Vyhlášení výsledků soutěže Radia Praha:

Soutěže se zúčastnilo celkem 640 posluchačů Radia Praha. Vaším úkolem bylo odpovědět formou krátkého textu na otázku
"Kdo nebo co se mi vybaví, když se řekne Praha ?"

Absolutním vítězem se po nelehkém rozhodování stal Nikolaj Loginov z Ruska. Jeho dopis a také dopisy ostatních finalistů si můžete přečíst na této stránce.

Vítěz získává týdenní pobyt pro dvě osoby v České republice včetně cesty zdarma. Týdenní pobyt výherci věnuje Staropramen, pivo z Prahy a cestu sponzorují České aerolinie - ve vzduchu jako doma. Další autoři vybraných odpovědí obdrží věcné ceny.

Podrobnosti o podmínkách soutěže najdete zde.


Absolutní vítěz: Nikolaj Loginov, Rusko


Narozeninový dort, Pražské jaro, Restaurace Praha ...

Praha, Praha... Co že se mi vybaví při vyslovení tohoto jména?
Hned několik věcí. Různé předměty, události, místa.

První vzpomínku mám ještě z dob dětství, ze svých narozenin. V ten den u nás na svátečním stole nikdy nechyběl dort "Praha". To jsem ještě nevěděl, že Praha je překrásné hlavní město Československa. Takže v dětství pro mě Praha byla dobrým dortem. "Praha" navíc existovala ve dvou podobách, neboť matka měla dvě varianty receptu: Jeden z časopisu "Rabotnica", druhý z trhacího kalendáře.

Druhou vzpomínku mám na den Vítězství. Můj otec si ten den oblékal svůj úbor s řády a vyznamenáními. Vyznamenání měl hodně, ale jednoho si obzvlášť cenil - medaile "Za osvobození Prahy". Díky němu pro mého otce válka skončila 9. května 1945 v osvobozené Praze. Díky otcovu vyprávění mám dnes oslavy Dne vítězství nerozlučně spojeny s Prahou. Právě on mi vypravoval o "Zlaté Praze", jejích krásách a dobrotě jejích obyvatel.

Druhou vzpomínku mám spojenou s pojmem demokratizace. Pro mě začala v roce 1968 spolu s "Pražským jarem". Chodil jsem už na druhý stupeň a zajímal jsem se o dění ve světě. Už tehdy jsem chápal, že to, co probíhá v Československu jsou velmi důležité události s obrovským významem pro zlepšení života obyčejných lidí. V mých domněnkách mě utvrzovala "nepřátelská propaganda", kterou jsem poslouchal přes rušičky. Několik mých starších kamarádů bylo zrovna na vojně a muselo se podílet na "internacionální pomoci ČSSR". Po návratu domů nám vypravovali o skutečných událostech v Československu, o tom, že prostý lid přivítal vojska států Varšavské smlouvy nikoliv květy, ale letáky a barikádami z aut a autobusů. "Internacionální pomoc" Čechům a Slovákům byla ve skutečnosti obyčejnou okupací země, která měla znemožnit jejím obyvatelům žít jinak. "Pražské jaro" bylo potlačeno, ale bez něj by nebylo demokratizačního procesu v zemích východní Evropy v 80. a 90. letech.

Ještě v souvislosti s Arbatem se mi vybavuje Praha. Na Arbat chodím vždycky, když jsem v Moskvě. Prostě se sám, nebo s manželkou procházím po té legendární ulici. No a co uvidí člověk jako první, jen co vystoupí z metra, jedoucího na Arbat? Restauraci "Praha". Takže bez "Prahy" se člověk na Arbat nedostane. Tím pádem se v mém podvědomí zafixovalo: Arbat - restaurace "Praha".

No a nakonec souvislost, která mi vznikla v posledních letech: Radio. Samozřejmě, "Radio Praha". Ani jeden můj večer se neobejde bez "Radia Praha", a v sobotu a v neděli ho poslouchám i ráno. Takže můj přijímač neexistuje bez "Radia Praha".

Tak tohle jsou asociace, které mi vybaví slovo "Praha".

Nikolaj Loginov
Rusko
Finalisté české redakce:

Dagmar a Pavel Jonakovi, Austrálie

Zdeněk Zacpal, Jižní Austrálie

Ocenění od české redakce dále získávají:

Zdenka Menšíková, Austrálie
Vlastislav Frýdl, Kanada
Anthony Zak, Austrálie
Věra Francesconi, Itálie
Miloš Ondrášek, Austrálie
Marketa Payne, Kanada
Emil Novotný, Bangkok
Linda Elshaw, USAFinalisté anglické redakce:

Amela Omerspahic, Bosna a Hercegovina

Simon Mason, Velká Británie
Finalisté německé redakce:

Artur Meyer, Rakousko

Ralf Freitag, Německo
Finalisté španělské redakce:

Leonarda Vivas, Španělsko

Eduardo Recinos, SalvadorFinalisté francouzské redakce:

Eric Billain, Francie

Gerard Venet, Velká BritánieFinalisté ruské redakce:

Nikolaj Loginov, Rusko - absolutní vítěz

Vladislav Zolotarev


Odpovědi našich posluchačů


Pražský hrad


CSA


Návštěvní centrum Staropramenu v Praze


Staropramen, pivo z Prahy


Staroměstské náměstí


Kampa


Petřínská lanovka


Vltava


Bertramka


Národní divadlo


Sovovy mlýny


Loreta


Ledeburská zahrada


Břevnov


Odpovědi našich posluchačů