Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
24-9-2020, 20:36 UTC
Olympijské discipliny a čeští sportovci
 

Alpské dispiclíny

Šárka Záhrobská (11. 2. 1985)
Kl Krkonoš
Na loňském Mistrovství světa v Itálii získala v den svých devatenáctých narozenin bronzovou medaili. Tuto sezónu skončila v závodě Světového poháru ve Špindlerově Mlýně osmá.

Lucie Hrstková
Eva Kurfürstová
Petra Zakouřilová
Ondřej Bank
Kryštof Krýzl
Filip Trejbal
Martin Vráblík
Borek Zakouřil
Petr Záhrobský


Slalom
Slalom se jezdí na trati, která je nejkratší ze všech disciplín a má brány nejblíže u sebe. Dosahované rychlosti jsou nejnižší ze všech disciplín a závodníci trať projíždějí krátkými oblouky v rychlém sledu. Závod se jezdí dvoukolovým systémem na stejném svahu v jednom dni, pro každé kolo je postavena jiná trať. Pořadí je určeno součtem časů z obou kol, vítězem se stává závodník s nejrychlejším celkovým časem.

Obří slalom
Trať pro obří slalom je delší než pro slalom a brány jsou dále od sebe. Dosahované rychlosti jsou vyšší než u slalomu a závodníci trať projíždí delšími oblouky ve volnějším sledu. Závod se jezdí dvoukolovým systémem na stejném svahu v jednom dni, pro každé kolo je postavena jiná trať. Pořadí je určeno součtem časů z obou kol, vítězem se stává závodník s nejrychlejším celkovým časem. Obří slalom se také označuje GS (z anglického Giant Slalom).

Super obří slalom
Trať pro super obří slalom je delší než pro obří slalom a brány jsou také dále od sebe. Dosahované rychlosti jsou vyšší než u obřího slalomu a závodníci trať projíždějí dlouhými oblouky ve volném tempu. Trať obvykle obsahuje také skoky a sjezdové pasáže. Závod se jezdí jednokolovým systémem. Vítězem se stává závodník s nejrychlejším časem. Super obří slalom se také označuje Super-G (z anglického Super Giant Slalom).

Sjezd
Sjezd je nejrychlejší disciplínou alpského lyžování. Trať je nejdelší ze všech disciplín a brány v podstatě jen ohraničují trať. Sjezd obsahuje náročné oblouky ve vysokých rychlostech, skoky a rovné pasáže. Závod se jezdí jednokolovým systémem. Vítězem se stává závodník s nejrychlejším časem.

Alpská kombinace
Alpská kombinace se skládá z jednoho kola sjezdu a dvou kol slalomu. Všechny časy jsou sečteny a vítězem je závodník s nejkratším celkovým časem. Sjezd a slalom do kombinace se konají odděleně od samostatných disciplín a jsou také kratší.
Zpět na hlavní stránku