Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
15-12-2019, 12:42 UTC
Odhalení
 


V českých soukromých televizích se to reality show jen hemží. Český rozhlas však přišel s reality show opravdu netradiční. Nese název ODHALENÍ a jejími hrdiny nejsou lidé, ale čtyři gorily z pražské zoo. Pomocí 16 kamer mohou návštěvníci internetu 24 hodin denně nahlížet do jejich soukromí - viz www.rozhlas.cz/odhaleni/portal/. Veřejnost také může pomocí SMS hlasovat o tom, která z goril je nejpopulárnější, přičemž výtěžek z hlasování bude použit na záchranu těchto zvířat ve volné přírodě. Multimediální rozměr projektu podtrhuje to, že krátký sestřih z toho, co se v gorilím pavilónu v pražské zoo www.zoopraha.cz děje, přináší každý den zpravodajský kanál České televize ČT24, zpravodajské vstupy se vysílají na všech stanicích Českého rozhlasu. Projekt ODHALENÍ byl zahájen 7. listopadu 2005 a potrvá do 15. ledna 2006.

Ředitel pražské zoo Petr Fejk říká, že chvíli váhal, ale brzy si byl jist, že do projektu ODHALENÍ půjde: "Ověřil jsem si, že cílem projektu je vytvořit smysluplnou protiváhu televizním reality show. Vedle naučného rozměru je tu i aspekt charitativní. Hlasování pomocí SMS bude generovat finanční příjem, který bude možné využít na podporu záchrany goril ve volné přírodě."

V reality show ODHALENÍ účinkují čtyři gorily. Jsou to samice Shinda a Kijivu, které vyrostly v australském Melbourne. Obě zažily i katastrofální povodně, které v roce 2002 zpustošily pražskou zoo. Do skupiny dále patří samec Richard, který se brzy stal stříbrnohřbetým vůdcem smečky. Richard trpí stejnými vrtochy jako účastníci lidských reality show. Například nemá rád focení - zejména bleskem - a jak říká ošetřovatel Marek Ždánský, nemá pochopení ani pro vážení: "Nechce chodit na váhu. Podaří se ho zvážit jednou za čas, naposledy měl 208 kilo. Když ta váha byla rozbitá, tak tam proseděl dlouhou dobu, ale jak se spravila, odmítá tam vlézt."

Posledním účastníkem gorilí reality show je gorilka Moja. Protože nesplňuje gorilí plnoletost, byla z hlasovací soutěže vyřazena. Přestože Moja nesoutěží, živě se o ní diskutuje. Jak říká Petr Fejk, stále se neví, zda jde o samičku nebo o samečka: "U goril je určení pohlaví trochu složitější. Někteří návštěvníci tvrdí, že na fotografiích je rozeznatelný penis a že tedy jde o samečka, ale rozhodne až analýza DNA. Z chlupů a trusu to stanovíme naprosto bezpečně." Aby gorilí show dostala trochu spád, skupinu brzy obohatí nový soutěžící - samice Kamba ze zoo ve Dvoře Králové.

Duchovním otcem projektu ODHALENÍ je šéfredaktor stanice Český rozhlas Leonardo Miroslav Bobek. Jak je spokojen s dosavadním průběhem Odhalení? "Překvapil mě široký a pozitivní ohlas. Jak vidím na našich diskusních fórech, z 95ti procent to lidé vítají a jsou tím nápadem nadšeni. Od českých krajanů ze zahraničí jsme zaznamenali, že zprávy o našem sledování goril přinesla i některá americká média včetně např. Fox News. Pokud jde o návštěvnost našeho webu, přesná data ještě nemáme, ale řádově ho navštěvují desítky tisíc lidí, což nás těší."

Hlavní cenou pro vítěze, kterého určí diváci hlasováním, bude 12 melounů. Melouny nebyly zvoleny náhodou. Vítězové reality show Big Brother a Vyvolení na českých soukromých televizích si odnesou 10, respektive 11 milionů. Jediný zádrhel by podle ošetřovatele Marka Ždánského mohl nastat, pokud zvítězí někdo jiný než samec Richard, protože Richard je zvyklý brát si potravu jako první.Foto: Khalil Baalbaki, www.rozhlas.cz/odhaleni