Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
9-8-2020, 20:34 UTC
Projekty
 Autor:
MS ve fotbale 2006


Čeští fotbalisté podeváté ve hře
Fotbaloví fanoušci slaví svátek! Od 9. června do 9. července hostí Německo 18. mistrovství světa ve fotbale. Česká republika bude bojovat na mistrovství světa jako samostatný stát vůbec poprvé. Před rokem 1993 hráli čeští fotbalisté se slovenskými společně za Československo na MS celkem osmkrát - v národním mužstvu ČSR (1934, 1938), ČSSR (1954, 1958, 1962, 1970, 1982) a ČSFR (1990). Dvakrát postoupili do finále. V roce 1934 prohráli s hostitelem turnaje Itálií až v prodloužení 1:2 a v roce 1962 podlehli Brazílii 1:3. Mezi krále střelců se v roce 1934 zapsal se čtyřmi góly Oldřich Nejedlý.

Fotbal, to je hra
Redaktoři Radia Praha tipují výsledky
Na MS se mezi 32 zúčastněnými zeměmi bude mluvit např. německy, anglicky, francouzsky, španělsky, česky a případně rusky - stejně jako v šesti jazykových redakcích Radia Praha. V každé z redakcí najdete jednoho nebo více "fotbalových expertů", kteří napnou své duševní síly a postarají se o trochu zábavy tím, že vám nabídnou své tipy na výsledky všech 48 zápasů posledního kola mistrovství (třikrát po 16 zápasech).
Všechny tipy od zástupců každé redakce budou ohodnoceny podle předem stanoveného bodovacího systému, takže už po prvním vylučovacím zápase budeme vědět, kdo z našich tipujících kolegů je skutečným fotbalovým odborníkem. Pokud byste se chtěli k tipování výsledků připojit, můžete nám zaslat své vlastní tipy. Uzávěrka pro příjem kompletních seznamů Vašich tipů je 9. června (pro 1. kolo), 14. června (pro 2. kolo) a 20. června (pro 3. kolo), vždy do 12 hodin (s výjimkou 2. kola, kde prodlužujeme příjem tipů do 20 hodin). Svoje tipy můžete posílat na adresu cr@radio.cz.
Tým ČR pro MS ve fotbale
Foto: ČTK Trenér českého národního týmu Karel Brückner nominoval do svého 23členného kádru 21 hráčů, kteří působí v zahraničních evropských klubech, a dva zástupce z 1. (Blažek) a 2. (Poborský) národní ligy. Nejsilněji jsou v soupisce zastoupeni hráči z německé Bundesligy (5 hráčů), následuje ruská Superliga (4 hráči) a dále francouzská Ligue 1 a italská Serie A (po třech hráčích). Nejstarším českým hráčem bude Karel Poborský (34), nejmladším Petr Čech (24). Poborský je zároveň rekordmanem v počtu odehraných reprezentačních zápasů, Jan Koller jede na MS jako národní rekordman v počtu vstřelených branek za reprezentaci.
Statistika MS ve fotbale
Od naší poslední účasti na MS ve fotbale uplynulo již 16 let. O důvod víc, abychom vám přinesli více informací o hráčích českého týmu. Nabízíme vám statistiku všech dosavadních mistrovských turnajů. Těšíme se spolu s vámi na silné sportovní zážitky. Fanděte s Radiem Praha!
Pro všechny milovníky čísel jsme připravili následující přehled z dějin MS ve fotbale. Do počtu účastníků jsme již zahrnuli i MS v Německu 2006, ostatní čísla se samozřejmě změní až podle výsledků.

Aktuality Radia Praha