Vysílání Českého rozhlasu do zahraničí 
18-1-2020, 19:40 UTC
Projekty
 Autor:

Čeští egyptologové mají vrámci egyptologie jako takové dobré jméno. Česká egyptologie je celosvětově proslulá. Zdá se vám to jako anachronismus? Vždyť v Česku žádné pyramidy nejsou a do Egypta daleko... I přesto se mezi Čechy najde, a v minulosti také našlo, mnoho nadšenců a odborníků, kteří tomuto krásnému odvětví vědy zasvětili život.

Většina objevů českých egyptologů je omezena na území, na které dostal egyptologický ústav již v 60. letech 20. století kocesi, a na kterém působí dodnes, tedy na území poblíž Káhiry, pyramidovou oblast Abúsír.

Zakladatelem české egyptologie byl František Lexa, původně středoškolský učitel matematiky a fyziky se jako samouk začal zabývat staroegyptským jazykem a do češtiny převáděl díla staroegyptské literatury. Nejprve se věnoval magii a náboženství starověkého Egypta, později se zaměřil na filologickou tematiku. Působil jako profesor egyptologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, zpočátku pod záštitou Orientálního ústavu, později samostatného Československého egyptologického ústavu se sídlem v Praze a v Káhiře, který roku 1958 spoluzaložil.
Více informací můžete nalézt na stránkách Českého egyptologického ústavu egyptologie.ff.cuni.cz
Český egyptologický ústav má za sebou více jak půl století své existence. K 50. výročí založení egyptologického ústavu bylo uspořádáno několik výstav - v Praze a také v Káhiře.
Související články:
 21.12.2019 Zprávy
 6.9.2019 Zprávy
 25.8.2019 Kultura
 27.1.2019 Zprávy
 3.10.2018 Události
Všechny související články